Fatih Sultan Mehmed, Ayasofya’ya girdiğinde ne yaptı? Fatih Sultan Mehmed, Topkapı kapısından şehre girerek, Ayasofya Kilisesi’ne gitti ve

0
7300

Fatih Sultan Mehmed, Topkapı kapısından şehre girerek, Ayasofya Kilisesi’ne gitti ve oraya gelince atından indi, yere kapanarak toprak alıp başının üstüne götürdü; bu esnada patrik, papazlar, pek çok halk kadın çocuk toplanmışlardı; padişah durumun fevkalade olduğunu görerek:

”Hakikaten bunlar erkek adamlarmış. Onların muharebe esnasında böylece çarpışmaları ve ölmekten saadet duymaları boşuna değilmiş” dedi.

Sonra Ayafoya’ya girdi, mukaddes mahalde durdu, patrik ve halk yerlere atılarak ağlaştılar. Sultan Mehmed onlara elleriyle susmalarını işaret etti. Sükünet sağlanınca patriğe:

”Ayağa kalk, ben Sultan Mehmed sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.” dedi.

Sonra ordusunun kumandanlarına dönerek, askerin halka hiçbir fenalık yapmamalarını emretmelerini herhangi birisinin bu emre itaat etmediği durumda ölümle cezalandırılacağını bildirdi.

Uzunçarşılı a.g.e., s 491

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz