Dtarihi 3. Selim bir gün saltanat kayığına binip Haliç'ten Kağıthane Dere'sine geçti. Burada dolaşırken birkaç kişinin sofra kurup içki alemi yaptıklarını gördü. Padişahın kayıkta olduğunu görünce bu kişiler... - Dtarihi

3. Selim bir gün saltanat kayığına binip Haliç’ten Kağıthane Dere’sine geçti. Burada dolaşırken birkaç kişinin sofra kurup içki alemi yaptıklarını gördü. Padişahın kayıkta olduğunu görünce bu kişiler…

Paylaş

Loading

3. Selim bir gün saltanat kayığına binip Haliç’ten Kağıthane Dere’sine geçti. Burada dolaşırken birkaç kişinin sofra kurup içki alemi yaptıklarını gördü. Padişahın kayıkta olduğunu görünce bu kişiler ne yapacaklarını bilemedi. İçki sofrasının görünmesine mani olmak için hemen üzerine örtü atıp namaza durdular. Padişah kayığın yavaşlatılmasını söyledi.

Biraz zaman geçmesine rağmen adamların hareketlerinde hiç değişiklik olmadı. Padişah da yanındakilere muzip bir eda ile:

”Kıldıkları namazın rükü ve secdesi yok mudur?” dedi.

Yanındaki nedimi ise kusurlarının büyük olduğunu secde ettikleri takdirde bir daha başlarını kaldıramayacaklarını bildiklerinden böyle davrandıklarını söyledi. Padişah da:

”Mademki utanırlar bir daha utanacak bu işi yapmasınlar.” dedi.

Şimşirgil, a.g.e., s.240


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x