Dtarihi İsrail nasıl kuruldu? - Dtarihi

İsrail nasıl kuruldu?

Paylaş

Loading

İngilizlerin Osmanlı ile gerçekleştirdiği üç Gazze Savaşın’nın ilk ikisini Osmanlı kazanmasına rağmen üçüncüsü İngilizler kazanmıştır.  Artık Filistin toprakları İngiliz işgali altındadır. İngiliz ve Fransızlar yaptıkları bir anlaşmayla Suriye topraklarını Fransızlara bıraktılar.  Halbuki Suriye toprakları Şerif Hüseyin’in oğlu Faysal’a verilecekti. Fransızlar Şam’ı işgal etti ve Faysal’ı kovdu. Bunun üzerine kardeşi Abdullah, birlikleriyle Hicaz’dan Şam’a doğru hareket etti.

Devreye giren Churchill, Fransızların çok güçlü olduğunu onlara karşı bir harekete geçmesinin doğru olmayacağı söyleyerek Abdullah’ın bir askeri girişimde bulunmasını engelledi. Bu oyalama taktikleri 1946 yılına kadar sürdü. Osmanlı’yı arkadan vurmalarının ödülünü almak yıllarca beklemeleri gerekecekti. 1946 ‘da Abdullah’a geçici Ürdün krallığı verildi. Oysa onun hayali büyük Suriye idi.  Bu nedenle diğer Arap devletleri hiçbir zaman kendisine güvenmemiştir.

Ürdün Kralı Abdullah İngilizlerin ortaya attığı Peel Komisyonu’nu desteklediği bilinmektedir. Buna göre Filistin topraklarında  küçük bir İsrail Devleti kurulacak, Abdullah’a diğer Filistin toprakları verilecekti.  Ancak diğer Arap güçlerinin itirazı üzerine bu komisyon hayata geçmedi. Kral Abdullah’ın İsrail kuruluşu teklifine sıcak bakmasının en önemli sebebi, ne acıdır ki Filistin pay alabilme arzusudur.  Bu durum diğer Arap topraklarından pay almayı umduğunu dile getirmiştir.  Fakat bu gizli planları bir süre sonra açığa çıkmış, çevresinde hoşnutsunuz bir kitle meydana gelmeye başlamıştır.  Yıllar  önce Arap milliyetçiliği adı altında parlatılmış düşünceler yerini makam , mansıp, koltuk sevdasına bırakmıştır. Bir avuç toprak için dinini hedeflerini , dostlarını bir köşeye koyma ve kendi dünyasıyla alakası olmayan insanların uşağı haline gelme anlayışı , Arap dünyasında şok etkisi yapmıştır. Arap dünyasının gençleri kendilerini sorgulamaya çoktan başlamıştır.Koca Osmanlı devletini bunun için mi satmışlardı!!


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x