Dtarihi Rivayete göre Hz İsa bir gün bahçesini sulayan bir gencin yanından geçiyordu. Genç Hz İsa'ya: ''Rabbinden, sevgisinin zerre ağırlığı kadarını bana bahşetmesini iste'' dedi. Hz İsa: - Dtarihi

Rivayete göre Hz İsa bir gün bahçesini sulayan bir gencin yanından geçiyordu. Genç Hz İsa’ya: ”Rabbinden, sevgisinin zerre ağırlığı kadarını bana bahşetmesini iste” dedi. Hz İsa:

Paylaş

Loading

Rivayete göre Hz İsa bir gün bahçesini sulayan bir gencin yanından geçiyordu. Genç Hz İsa’ya: ”Rabbinden, sevgisinin zerre ağırlığı kadarını bana bahşetmesini iste” dedi. Hz İsa: ”Zerre ağırlığı kadar da olsa, bunu kaldıramazsın” dedi. Delikanlı: ”O zaman zerrenin yarısını iste” dedi. Hz İsa: ”Ya Rabbi, ona sevginden yarım zerre miktarı ver” diye dua ederek yoluna devam etti. Uzun bir zaman sonra delikanlının bulunduğu beldeye tekrar yolu düştü. Hz İsa delikanlıyı oradakilere sorduğunda: ”Delirip dağa çıktı” cevabını aldı. Bu cevap karşısında Hz İsa, Allah Teala’ya delikanlının yerini göstermesi için dua etti. Delikanlıyı, iki dağ arasında, bir kaya üzerinde gözlerini gökyüzüne dikmiş halde gördü. Hz İsa selam verdi ama delikanlı selamını almadı. Bu sefer ”Ben İsa’yım” diyerek kendini tanıtmaya çalıştı. O esnada Allah Teala Hz İsa’ya şöyle vahyetti:

”Benim sevgimden zerrenin yarısı kadarını kalbinde taşıyan insanoğlunun sözünü nasıl duysun! İzzetim ve Celalim üzerine yemin olsun ki, onu testereyle ikiye biçsen kesinlikle anlamaz!”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x