Ana Sayfa İslam tarihi Hz Musa’nın Nil Nehri’nde bir sandığa konulması ve annesine vahyedilmesi

Hz Musa’nın Nil Nehri’nde bir sandığa konulması ve annesine vahyedilmesi

0
Hz Musa’nın Nil Nehri’nde bir sandığa konulması ve annesine vahyedilmesi

Yüce Allah bununla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır:

”O sırada Musa’nın annesine şu vahyi verdik: ”Çocuğu emzir, başına bir şey gelmesinden korktuğun zaman da, onu ırmağa bırakıver, hiç korkup kaygılanma. Çünkü biz onu tekrar sana vereceğiz ve onu peygamberlerden biri yapacağız.” Sonunda Firavun ailesi onu sahipsiz bularak aldı. Çünkü o, ileride kendileri için bir düşman ve bir tasa olacaktı! Şüphesiz Firavun ve Haman ve orduları yanılıyorlardı. Firavun’un karısı şöyle dedi: ”Biz göz aydınlığı bana ve sana! Onu öldürmeyin, belki bize yararı olur ya da onu evlat ediniriz.” Oysa onlar, (işin sonunun farkında değillerdi” (el kasas 28/7-9)

Bu ayette geçen vahiy, ilham ve irşad/yol gösterme mahiyetinde bir vahiydir.

Süheyli dedi ki ”Hz Musa’nın annesinin adı, ”Ayariha idi. ”Ayaziht” olduğu da söylenmiştir.

Burada anlatılmak istenilen husus şudur: Hz Musa annesine belirttiğimiz bu şeye bir sandığa koyup Nil Nehri’ne bırakma düşüncesiyle irşad edildi. Onun gönlüne ve kalbine:

-”Korkma ve hüzünlenme! Çünkü çocuk (sandığın içinde Nil Nehri’nden) gitse bile Allah onu sana geri getirecektir… Yüce Allah onu bir nebi ve bir resul kılacaktır… Hem dünyada ve hem de ahirette onun sözünü yüceltecektir!” diye telkin edildi.

Bundan dolayı Hz Musa’nın annesi kendisine emredildiği şekilde davranıyordu.

İbni Kesir -Peygamberler Tarihi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x
Open