Dtarihi Muhteşem Süleyman'ın İtalya'ya ulaşmak için çok çaba sarf ettiği söylenir. Peki neden hiç Venedik'e harekat düzenlemedi. - Dtarihi

Muhteşem Süleyman’ın İtalya’ya ulaşmak için çok çaba sarf ettiği söylenir. Peki neden hiç Venedik’e harekat düzenlemedi.

Paylaş

Loading

Galiba kastedilen; İtalya değil, Tuna boyu. Önce Budin’i aldık. Yavuz Sultan Selim seferde öldü ve nereye gideceği belli değildi. Bayezid’in Cem Sultan Vakası’ndan dolayı Batı’ya karşı kıpırdayacak hali yoktu. İtalya seferleri maalesef Fatih Sultan Mehmed’in girişimleriyle sınırlı kaldı. Gedik Ahmet Paşa’nın Otranto’ya girişiyle başlamış ve bitmiştir.. Bir sene sonra Fatih Sultan Mehmed Gebze sahasında öldü. Fakat Gebze aldatmacadır. Muhtemelen oradan gemilerle İtalya’ya sefer yapılacaktı. Kanuni, nedense İtalya’yı birinci plana almadı. Venedik’e sefer çok zor, onun için bütün İtalya’yı yutmak gerekiyor. Çünkü Venedik’in lagünler arasında çakılı kazıklara dayanan bir savunma sistemi var. Yabancı bir filonun oraya girmesi çok zordur ve Venedik tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştır. Venedik, 19. asır başında Napolyon tarafından karadan fethedilmiştir.

Türklerin Altın Çağı – İlber Ortaylı


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x