Osman Gazi adama ”Bac nedir?” diye sordu. Osman Gazi ”Bu Allah buyruğu mudur, peygamber sözü müdür yoksa hükümdarlar kendileri mi uydurmuştur?” diye sorunca adam:

0
813

Osman Gazi Yenişehir’i merkez seçerek orada oturdu. Gazilere evler verdi, şehri imar etti. Bir gün Germiyan ilinden birisi Osman Gazi’nin huzuruna çıkıp Yenişehir pazarının bac’ının (vergisinin) kendisine satılmasını istedi.

Osman Gazi adama ”Bac nedir?” diye sordu. Adam da ”Pazara yük getirenlerden alınan akçedir (paradır).” diye izahta bulundu. Osman Gazi ”Pazara gelenlerden alacağın mı var ki onlardan akçe alırsın?” deyince, adam bunun bir adet olduğunu ve her vilayette padişah için yükten akçe alındığını söyledi.

Osman Gazi ”Bu Tanrı buyruğu mudur, peygamber sözü müdür yoksa hükümdarlar kendileri mi uydurmuştur?” diye sorunca adam: ”Eskiden beri hükümdar töresidir.” cevabını verir. Osman Gazi kızarak: ‘‘Yürü adam, buralarda durma, sana zararım dokunur. Bir kişi ki malını kendi eliyle kazanmış, bana ne borcu olsun ki? Bana neden bedavadan pay versin?” dedi.

Bu sırada Osman Gazi’nin yanında bulunanlar ona şu izahatta bulundular: ‘‘Ey Han! Bu, pazarı bekleyenler için adettir, onlara akçe verirler ki onların da emekleri boşa gitmesin.” deyince Osman Gazi: ”Kim ki pazarda bir yükü satarsa iki akçe versin eğer ki yük satmazsa hiçbir akçe vermesin.” diyerek ilk kanununu koymuş oldu.

Padişah Kıssaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz