Osman Gazi: ''Mıhal'ı çağıralım. İslam'a davet edelim. Onu Müslüman edelim. Ondan sonra nereye derseniz Allah emriyle gidelim. Eğer Müslüman olmazsa önce onun ilini vuralım.'' dedi. Mıhal'a adam gönderdiler... - Dtarihi
Osmanlı tarihiOsman Gazi: ''Mıhal'ı çağıralım. İslam'a davet edelim. Onu...

Osman Gazi: ”Mıhal’ı çağıralım. İslam’a davet edelim. Onu Müslüman edelim. Ondan sonra nereye derseniz Allah emriyle gidelim. Eğer Müslüman olmazsa önce onun ilini vuralım.” dedi. Mıhal’a adam gönderdiler…

-

Gaziler gördüler ki ne tarafa yürüseler galip geldiler, Osman Gazi’ye şöyle dediler:

”Hanımız! Elhamdülillah kafir mağlup, Müslümanlar ise galiptir. Çünkü senin gibi gayretli hanımız vardır. Şimdiden sonra durmak caiz değildir.”

Osman Gazi:

”Mıhal’ı çağıralım. İslam’a davet edelim. Onu Müslüman edelim. Ondan sonra nereye derseniz Allah emriyle gidelim. Eğer Müslüman olmazsa önce onun ilini vuralım.” dedi.

Mıhal’a adam gönderdiler. ”İyi seferimiz vardır. Tez gel ki hazır olup dururuz.” dediler. Mıhal haberi işitince acele geldi. İyi atlar ve iyi kılıçlar hediye ettiler. El öptü ve hemen:

”Hanım! Beni Müslüman edin. Hz Peygamberi düşümde gördüm. Bana iman arz kıldı.” dedi. İman arzettiler. Kabul etti. O batıl dini terkedip halis Müslüman oldu. Hemen hil’at giydirdiler. Osman Gazi’nin oğlu Orhan’ın yanına verdiler. Karaca Hisar’ da ikisini beraber bıraktılar.

Aşıkpaşaoğlu Tarihi

Mutlaka Okumalısınız