Dtarihi Türk adının ortaya çıkışı ve yaygınlaşması nasıl olmuştur? - Dtarihi

Türk adının ortaya çıkışı ve yaygınlaşması nasıl olmuştur?

Paylaş

Loading

Evvela şunu söylemek lazım; tarihte bilinen ilk Türk Devleti’nin temellerinin M.Ö. 2255’lerde atıldığını söylemek mümkün. M.Ö. 315’lerden itibaren Hun adını kesin bir şekilde görürüz. Esasında M.Ö. 3 binlere giden bir Türk tarihi söz konusudur. Bu ad M.S. 420 ve 515 olayları dolayısıyla Eski Farsça metinlerde, 542’de Çince metinlerde, 582’de Bizans kaynaklarında, 600’lerin başında Arap metinlerinde geçer. Aslına bakılırsa Türk Kağanlığının kuruluşu ve yükselişiyle beraber yani Gök Türkler zamanında yaygınlaşmıştır.

Ancak Türk adının doğrudan kullanılması ile ilgili kesin bir tarih vermek gerekirse Türk adı, yani Gök Türkler, Çin kaynaklarında ilk defa 542 yılında tarih sahnesinde yer alan, 552’de bağımsızlığını ilan eden Gök Türk Devleti’yle resmi bir kimlik kazanmıştır.

Türkiye tabiri ise 6. yüzyılda Bizanslılar tarafından Orta Asya için kullanılıyordu. Yine onlar 9 ve 10. yüzyılda Volga’dan Orta Avrupa’ya kadar uzanan sahaya da Türkiye adını vermişlerdi. 13. yüzyıllarda Mısır ve Suriye’ye Türkiye denirdi. Anadolu ise özellikle Yunan ve İtalyan kaynaklarında 12. yüzyıldan itibaren Türkiye olarak tanınmaya başlamıştır.

Ahmet Taşağıl


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x