Hz Muhammed (sav) buyuruyor: 7 tür İblis vardır ve görevleri şunlardır: - Dtarihi
İslam tarihiHz Muhammed (sav) buyuruyor: 7 tür İblis vardır ve...

Hz Muhammed (sav) buyuruyor: 7 tür İblis vardır ve görevleri şunlardır:

-

Hz Aişe’nin şöyle söylediği nakledilmiştir:

Sahabeden bir grup, bir akşam Allah Rasülü’nün yanına gelmek üzere toplandılar. Onlar arasında Ebu Bekir, Osman, Ali, Selman ve Ammar b Yasir (r.a) vardı. Allah Rasülü onları karşılamak için dışarı çıktı. Ateşi vardı ve boncuk boncuk terliyordu. Alnını silerek üç defa ”Lanet olasıca! Allah lanet etsin ona” buyurup başını yere eğdi. Ali (r.a) ” Anam babam sana feda olsun! Sen demin kime lanet ettin” dedi. Hz Peygamber şöyle cevap verdi:

‘Tabii ki hayırsız İblis’e, Allah’ın düşmanına. Kuyruğu arkasına girdi de yedi yumurtası oldu. İşte onlar, İblis’in insanoğlunu baştan çıkarmakla görevli oğullarıdır.

Birincilerinin adı Müdhiş olup alimleri türlü türlü arzu ve isteklere sevk etmekle görevlidir.

İkincilerinin adı Hadis olup namazdan alıkoymakla görevlidir. İnsanlara namazı unutturur, onları çerçöple oyalar; esneme ve uyuklama verir. Uyuklayan kişiye ”Uyudun sen” dediklerinde o ”Yok yahu ne uyuması!” diyerek ona abdestsiz namaz kıldırır. Canım elinde olan Allah’a yemin ederim ki! Namazı kılıp bitirir bitirmesine de bırakın yarısını ve dörtte birini, onda bir sevabını bile elde edemez. Kazandığı günah da cabası.

Üçüncülerinin adı Zelenbur olup çarşı pazarla görevlidir. Çarşı esnafını eksik tartmaya, alışverişte yalan söylemeye, sattığı eşyayı allayıp pullamaya ve malını elinden çıkarabilmek için her yola başvurmaya teşvik eder.

Dördüncülerinin adı Betr olup da, başı dara düşen kimseyi yaka yırtmaya, yüz tırmalamaya, çevresindeki kişilere ve eşyaya zarar vermeye ve ”yazıklar olsun” türünden dualara teşvik eder. Böylece darlık ve sıkıntıdan elde edeceği sevabın önüne geçer. 

Beşincilerinin adı Menşüt olup yalan haberlere, laf taşımaya, birbirine karşı övünüp birbirini küçük görmeye teşvik etmekle görevlidir. İnsanlar ise bunları yaparak günah kazanırlar.

Altıncılarının adı Vasim olup zina ile görevlidir. Erkek ve kadınları birbiriyle zina etmeye teşvik eder.

Yedincilerinin adı Aver olup hırsızlıkla görevlidir. Hırsıza ”Bu, senin işini görür. Borcunu ödeyip açığını kapatırsın, ardından da tövbe ediverirsin” diye vesvese verir.”

Mümine yakışan, her zaman şeytana karşı uyanık olmak ve hiçbir işinde kendini şeytandan güvende bilmemektir.

Abdulkadir Geylani – Kuran ve Hadislerden Öğütler – Sayfa 27

Mutlaka Okumalısınız

Hz Muhammed (sav) – Müslüman ve Münafığı ayırt eden 9 özellik nedir?

Fahri Kainat Efendimiz'e ''Mü'min ve Münafık kimdir?'' diye sorulduğunda...

Attila hakkında uydurulan efsaneler – Ahmet Taşağıl

Attila ile ilgili efsaneler de var değil mi? Attila'yla ilgili...
x