Dtarihi IV.Murat çok sevdiği Hekimbaşı Emir Çelebi'nin afyon taşıdığını ve yuttuğunu saray casuslarından haber alır. Bu habere inanmaz ama tedbiri de elden bırakmaz. Padişah, Emir Çelebi'yi satranç oynamaya davet eder. Oyunun tam ortasında: ''Çelebi, kuşağı çöz, içinde ne varsa boşalt,'' der... - Dtarihi

IV.Murat çok sevdiği Hekimbaşı Emir Çelebi’nin afyon taşıdığını ve yuttuğunu saray casuslarından haber alır. Bu habere inanmaz ama tedbiri de elden bırakmaz. Padişah, Emir Çelebi’yi satranç oynamaya davet eder. Oyunun tam ortasında: ”Çelebi, kuşağı çöz, içinde ne varsa boşalt,” der…

Paylaş

Loading

IV.Murat, keyif  veren her şeyi, tütünü ve afyonu yutmayı yasaklamıştı. Bu konuda kimseye müsamaha edilmiyordu. IV.Murat çok sevdiği Hekimbaşı Emir Çelebi’nin afyon taşıdığını ve yuttuğunu saray casuslarından haber alır.

 
 

Bu habere inanmaz ama tedbiri de elden bırakmaz. Padişah, Emir Çelebi’yi satranç oynamaya davet eder. Oyunun tam ortasında:

”Çelebi, kuşağı çöz, içinde ne varsa boşalt,” der.

 
 

Çelebi başına gelecekleri anlar. Kuşağında ne var ne yok hepsini ortaya döker. Padişah, mercimek büyüklüğündeki afyon haplarını görünce: ”Çelebi bunlar ne?”

”Etkisiz afyon hapları!”

 
 

”Bunlarla ne yapıyorsun?”

”Bunları hastalara veriyorum.”

 
 

”Peki, hastalara zararı dokunuyor mu?”

”Hayır padişahım.”

 
 

”Madem öyle, bunları birer birer yutmaya başla bakalım.”

Çelebi çaresiz, hiçbir şey  söylemeden afyon haplarını birer birer yutmaya başlar. Üzerine de bir bardak şerbet içer, sonra da ruhunu teslim eder.

 
 

Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x