Gençliğinde 4. Murad’ı tehdit eden Topal Recep Paşa’yı 4. Murad nasıl öldürttü?

0
4659
4. murad
Paylaş

Loading

Recep Paşa’nın adamları Ramazan ayının gelmesini bahane edip maskara alayları düzenleyerek ev ev dolaşıp zor kullanarak halktan para toplamaya başladılar. Kendilerine para vermeyip direnen kişilerin evlerini meşalelerle yaktılar. Bu şekilde iki ay müddetle İstanbul’da anarşi hakim oldu. 18 Mayıs 1632’de Veziriazam Recep Paşa padişah tarafından saraya çağrıldı. Recep Paşa nikris hastalığından dolayı topallayarak yürürdü. Paşa padişahın huzuruna çıkıp padişahın eteğini öpmeye yeltendiğinde padişah

”Berü gel topal zorba başı!” dedi. Paşa kendini savunarak padişahın izni olmadan zinhar bir harekete meyletmediğini söyleyince 4. Murad iyice sinirlendi ve paşadan abdest almasını istedi. Padişah bu isteğiyle bir süre önce ayak divanında kendisine paşanın abdest alıp öyle dışarı çıkmasını tembihleyerek öldürülüceğini ima etmesini hatırlattı.

Padişah yüksek bir sada ile: ”Kesin şu hainin başını!” diye bağırınca baltacılar hemen kement ile paşayı boğdular. Topkapı Sarayı’nda Bab-ı Hümayun önünde bekleyen Recep Paşa’nın adamları paşanın cesedini gördükleri vakit büyük bir dehşete kapılarak hemen oradan dağıldılar.

Şimşirgil, a.g.e., s 111-112


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz