Dtarihi Allah Teala'nın en çok buğzettiği kişiler - Dtarihi

Allah Teala’nın en çok buğzettiği kişiler

Paylaş

Loading

”Halk içinde Allah’ın rahmetinden en uzak olan şu iki kişidir: Emirlerin yanında oturup da zulüm kokan sözlerine: ”Evet doğrudur” diye tasdik eden kişi. Bir de çocuklara öğretmenlik yapıp da aralarında adaleti gözetmeyen ve yetim hakkında Allah’tan çekinmeyen kişi.”

”Kıyamet gününde Allah’ın rahmetinden en uzak olacak kişi, emrettiği şeyin tersini yapan anlatıcıdır.”

”Kişiler arasında Allah’ın en buğz ettiği insan, (dine) azılı düşman olandır.”

”Kullar arasında Allah’ın en çok buğz ettiği kişi o kimsedir ki, giysisi amelinden iyidir, yahutta giysisi peygamberlerin giysisi gibi, ameli ise cebbar (zorba)ların ameli gibi olandır.

”İnsanlar arasında Allah’ın en çok buğz ettiği adam (yalanı doğru, doğruyu yalan göstermek için), sığırın geviş getirdiği gibi dilini kullanan, belagat sahibi insandır.”

”Kıyamet gününde mahlukat içinde Allah’ın en çok buğz ettiği kimseler; yalancı ve kibirli olanlardır. Bir de din kardeşlerine karşı kalplerinde kin besleyenler. Onlarla buluştukları zaman kendilerindenmiş gibi görünürler, fakat yanlarından ayrıldıklarında yine kin beslerler. Bir de o kimselerdir ki, Allah’a ve Rasulu’ne çağrıldıkları zaman tembel davranırlar, şeytana ve buyruğuna çağrıldıklarında ise hemen koşarlar.”

Ramuzul e Hadis – Hz Muhammed (s.a.v)


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x