Hz Muhammed (sav): Cebrail: ”Ümmetin senden az sonra fitneye düşecektir” dedi. Ben: ”Küfür fitnesi mi yoksa sapıklık fitnesi mi?” diye sordum. O da:

0
10035
cebrail
Paylaş

Loading

”Cebrail bana ansızın (hemen) gelip: ”İnna lillahi ve inna ileyhi raciun” dedi. Ben de: ”Evet, inna lillahi ve inna ileyhi raciun. Neden böyle söyledin ey Cibril? dedim.

Cebrail: ”Ümmetin senden az sonra fitneye düşecektir” dedi. Ben: ”Küfür fitnesi mi yoksa sapıklık fitnesi mi?” diye sordum. O da: ”Hepsi olacak” diye cevap verdi. Ben de: ”Onlara ben Allah’ın kitabını bırakıyorum, şu halde nereden arız olacak bu hal onlara?” dedim.

Cebrail: ”Allah’ın kitabı ile amel etmeyecekler. Bundan dolayı sapacaklar ve bunun ilki de alimleri ve amirleri tarafından olacaktır. Çünkü emirler insanlara haklarını vermeyecekler. Onlar da bu sebeple çarpışacaklar. Alimler de emirlerin arzularına tabi olacaklar, sapıklığa iyice dalıp gidecekler dedi. Ben de: ”Onlardan kurtulmak isteyen bundan nasıl kurtulur?” diye sordum.

Cebrail de:” Onların yanından uzaklaşarak ve sabrederek. Kendilerine verdiklerini alıp, vermediklerini de terk edenler (kurtulacaklar bu fitneden)” dedi.

Ramuz e Hadis – Hz Muhammed (s.a.v)


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz