Ebu Süfyan Hz’leri ve karısı Hind nasıl müslüman oldu?

0
189
ebu süfyan
Paylaş

Loading

Peygamberimiz’in mübarek hanımlarından Ümmü Habibe validemiz, Ebu Süfyan’ın kızıydı. O sıralarda babası henüz müslüman olmamıştı. Uzun zamandır kızını göremeyen Ebu Süfyan, kızını görmek için Hz Rasulüllah’ın evine gitti. O sırada Peygamber (sav) evde değildi. Eve girince Hz Rasülüllah’ın oturduğu yere oturmak istedi. Kızı Ümmi Habibe Hazretleri:

-Orası Rasülüllah’ın oturduğu yerdir, oraya oturma, dedi. Ve babasını Hz Peygamber’in yerine oturtmadı. Babası, kızının bu tavrına kırıldı ve çıktı gitti.

Daha sonra bu durumu yatsı namazından sonra eve gelen Rasülüllah Ümmi Habibe’den öğrenir. Sabah olup namaz için mescide giden Hz Rasülüllah’a, yakında Ebu Süfyan Hz’lerinin iman edeceğine işaret eden ayet nazil olur. Bunun üzerine HZ Peygamber buyurur ki:

-Ümmi Habibe’ye gidip müjde verin. Peygamberlik makamının kıymetini bilip ona hürmet ettiği için, Cenab-ı Hak babasına iman nasip eyledi.

Aradan çok zaman geçmeden Ebu Süfyan Hz’leri iman etti. Sadece o değil, arkasından hanımı Hind de İslamla müşerref oldu. Hadise Mekke fethinden hemen sonraydı. Onlarla beraber nice kimseler gelip iman ettiler.

Dini Hikayeler


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz