Ruslar Enver Paşa'yı nasıl öldürdü? Pamir Dağı eteklerinde sisin aralanmaya başlamasıyla Yarkov topçu birliklerine ateş emri verdi. Enver Paşa yatağından fırlayarak uyandı. Kılıcını kınından çekerek... - Dtarihi
Osmanlı tarihiRuslar Enver Paşa'yı nasıl öldürdü? Pamir Dağı eteklerinde sisin...

Ruslar Enver Paşa’yı nasıl öldürdü? Pamir Dağı eteklerinde sisin aralanmaya başlamasıyla Yarkov topçu birliklerine ateş emri verdi. Enver Paşa yatağından fırlayarak uyandı. Kılıcını kınından çekerek…

-

”O gün ölümü aradım. Ama onu bulmak için nereye koşsam, şimşek gibi kaçıyordu. Allah’ın beni başka bir şey için sakladığını bilmiyordum.”

Ermeni asıllı Kızıl Ordu Komutanı  Yarkov Arkadiyeviç Melkumov, 1500 kişilik atlı süvari, piyade kuvvetleri, toplar ve mitralyözlerden oluşan bir birlikle harekete geçti. Ermeni komutan Yarkov bayramın ikinci günü sabaha karşı dağın eteğinde bulunan Çeğen yöresine vardı. Kırmızı sarıklı askerlerin nöbet tuttuğunu gördüğünde  Enver Paşa’nın buraya karargah kurduğundan emin oldu.

Enver Paşa derme çatma karargahın küçük bir odasında inzivaya çekilmiş, dinleniyordu. Osmanlı’nın kudretli Paşası çok yorgundu, sürgün yıllarında gittiği her kapı üzerine kapanmıştı. Bunun dışında birçok eski  silah arkadaşının Ermeni suikastçıların cinayetine kurban gittiği haberini alıyordu. Enver Paşa’nın tabiatı diğer arkadaşınkilerinden  son derece farklıydı. Bir politikacıdan ziyade bir asker  ve dönemin popüler isimlendirmesiyle silahşördü.

Osmanlı Devleti Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzaladığında  Talat Paşa ülkeyi terk etti. Talat Paşa bu yolculukta milletinin garezini üzerlerine çekerek siyasi hayatlarının bittiğini söylerken Enver Paşa durumu  mücadelenin ikinci faslına geçiş olarak değerlendiriyordu.

Bu yüzden diğer İttihat ve Terakki önde gelenleri gibi  Avrupa’da sokak ortasında arkadan vurulmak yerine savaş meydanında düşmanla göğüs göğüse vuruşarak ölmeyi tercih etmişti. Onun öncülüğünü yaptığı Basmacı ihtilal dalgası Kafkaslardan başlayarak  Orta Asya bozkırlarına kadar  yayılacak ve sovyetleri  bir hayli zor durumda bırakacaktı.

Pamir Dağı eteklerinde sisin aralanmaya başlamasıyla Yarkov topçu birliklerine ateş emri verdi. Enver Paşa yatağından fırlayarak uyandı. Kılıcını kınından çekerek kapıdan atıldı. Enver Paşa dışarıya çıktığında korkunç bir manzarayla karşılaştı, kendisine bağlı bir avuç adamı cehennem gibi yağan topların arasında kalmıştı. Düşman dört bir tarafı kuşatmış ve başlattığı saldırıda esir almıyordu. Teslim ol çağrısı dahi yapılmayan bu operasyon bir imha hatta intikam hareketiydi.

Enver Paşa kendisini uzun süredir bu ana hazırlıyordu. Elinde bir kılıç yalın ayak düşman üzerine koştu, kendisini doğrudan hedef alan mitralyöz Enver Paşa’yı etkisiz kılarak yere serdi. Öldüğünde henüz 41 yaşındaydı, takvimler 4 Ağustos 1922 yılını gösteriyordu. Rus askerler Enver Paşa’nın üzerinde buldukları mührü Yarkov’a getirdiler. Mührün üzerinde şöyle yazıyordu:

”İSLAM ORDULARI BAŞKOMUTANI, HALİFE’NİN DAMADI VE HAZRETİ MUHAMMED’İN VEKİLİ”

Mutlaka Okumalısınız

Engizisyon İşkence Aleti – Dil koparıcı

Kurbanın dilini tek hamlede sorunsuz şekilde kesmek için tasarlanmış...
x