Mısırlılar hayattan öylesine keyif alıyorlardı ki, hayatın sonsuza kadar -hatta öldükten sonra bile- sürmesini istiyorlardı. Ancak bedenleri sağlam kalmadığı sürece ruhlarının - Dtarihi
Mısır tarihiMısırlılar hayattan öylesine keyif alıyorlardı ki, hayatın sonsuza kadar...

Mısırlılar hayattan öylesine keyif alıyorlardı ki, hayatın sonsuza kadar -hatta öldükten sonra bile- sürmesini istiyorlardı. Ancak bedenleri sağlam kalmadığı sürece ruhlarının

-

Anlaşılan Mısırlılar hayattan öylesine keyif alıyorlardı ki, hayatın sonsuza kadar -hatta öldükten sonra bile- sürmesini istiyorlardı. Ancak bedenleri sağlam kalmadığı sürece ruhlarının cennete giremeyeceğine inanıyorlardı. Mısırlı mumya ustaları ya da mumyacılar bu yüzden ölü Mısırlıları korumak için mumyalamışlardır.

Ölülerin içinde yaşamaları için -genellikle hayattaki insanların kaldıkları binalardan çok daha güzel olan- harikulade mezarlar yapılmıştı; krallar da ölümden sonra yaşamın keyfini çıkarabilmek için mezarlarına şahane hazinelerle birlikte gömülmüşlerdi.

Her yeni buluşla birlikte harikulade ve çok tuhaf dünyayla ilgili yeni bilgiler öğreniyoruz.

Ancak, bir mumyayı kurnaz mezar hırsızlarından korumak için hazırlanmış sihirli büyüler ve tılsımlardan, ölümcül tuzaklara ve kuyulara kadar gizemli nesneler de bulunmaktadır.

Eski Mısır Mumyalar Sihir ve Efsaneleri – Jim Pipe

Mutlaka Okumalısınız

Cengiz Han esirlerinin kafasına çivi çakıldığını öğrenince ne yaptı?

Örneğin, sultanın oğlu Celaleddin ile Ağustos 1228'de yapılan bir...
x