Ana Sayfa İslam tarihi Göklerdeki Meleklerin ibadet ettikleri Kabe’nin tam üstünde olan Göklerdeki Beyt-i Ma’mur’un özellikleri – O Beyt’e, günde 70.000 melek

Göklerdeki Meleklerin ibadet ettikleri Kabe’nin tam üstünde olan Göklerdeki Beyt-i Ma’mur’un özellikleri – O Beyt’e, günde 70.000 melek

0
Göklerdeki Meleklerin ibadet ettikleri Kabe’nin tam üstünde olan Göklerdeki Beyt-i Ma’mur’un özellikleri – O Beyt’e, günde 70.000 melek
PAYLAŞ:

Göklerin yaratılış özelliğini belirtirken şöyle demiştik: Yeryüzündeki Kabe, gökteki Beyt-i Ma’mur’un ve diğer yedi kat göklerdeki mabedlerin tam hizasındadır. Öyle ki gökte duran Beyt-i Ma’mur yere düşecek olsa, tam Kabe’nin üzerine düşer.

Nitekim seleften bazı alimler demişlerdir ki: Gök tabakalarının her birinin içinde, gök halkının Allah’a ibadet ettikleri Beyt/ev vardır. O gök katlarındaki beytler/evler, yeryüzündeki Kabe gibidirler. Yüce Allah, Hz İbrahim’e, meleklerin göklerdeki mabedleri gibi, insanlar için de yeryüzünde bir Beyt/ev yapmasını emretti. Gökler ile yerin yaratıldığı günden beri Kabe inşası için belirlenen ve hazırlanan yeri, Hz İbrahim’e gösterdi. Nitekim bu husus, Buhari ve Müslim’in ”e-Sahih”lerinde geçmektedir.

O Beyt-i Ma’mur ki, makbul ve mübarek olan yedinci kat gök sakinelerinin mabedidir. O Beyt’e, günde 70.000 melek girip ibadet ederler. Çıktıktan sonra, meleklerin çokluğundan ötürü, kıyamete kadar orada ibadet sırası bir daha kendilerine gelmez.

Peygamberler Tarihi – İbn Kesir

Türk tarihi

Hz Ali’yi rüyada gören Selçuklu Hükümdarı Sultan Sencer ve Timur’un torunlarından Hüseyin Baykara’ya Hz Ali ne dedi?

İslam tarihi

Adn Cennetine Girecekler

İslam tarihi

Allah Teala, Hz Davud’a şöyle buyurmuştur:

İslam tarihi

Hz Muhammed – Sultanların kapısından uzak durun

İslam tarihi

Firavun’u bu kötü ve çirkin işi yapmaya sevk eden sebep şu idi: İsrailoğulları, Hz İbrahim’den naklettikleri şu hususu kendi aralarında bahsediyorlardı:

İslam tarihi

Abdulkadir Geylani Hazretleri’nin Kabede ettiği dua – Abdulkadir Geylani Hazretlerini, Kabe’nin hareminde gördüm. Yüzünü çakıltaşları üzerine koymuş, muttasıl böyle diyordu:

Selçuklu tarihi

Hasan Sabbah’ın Alamut Kalesi’nde cennete benzer yerler var mıydı?

Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim’in toprak isteyen Kırım Hanı Mengli Giray’ın oğlu Mehmet Giray’a cevabı:

Osmanlı tarihi

Osmanlı’da Lale Devri nasıldı? – İsyanın lideri Arnavut asıllı bir yeniçeri olan Patrona Halil aynı zamanda Beyazıt Hamamı’nda tellaklık yapıyordu. Asilerin isteği üzerine Nevşehirli Damat İbrahim Paşa idam

Dini Hikayeler

Bir talebe hocasına sordu: Hz Adem cennetten niçin kovuldu? Hoca cevap verdi: (Feridüddin Attar – Mantıku’t Tayr)

Haberler

II.Bayezid’in, Şehzadeliğinde Bazı Zararlı Maddeleri kullandığı doğru mu?

Timur tarihi

Timur, her biri bin beş yüz insan başından oluşan yirmi sekiz tane kule diktirdi mi?

Dini Hikayeler

Abdulkadir Geylani’nin üstünlüğünü kabul etmeyen Şeyh’in başına gelenler – Manevi bir toplantıda Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem, Abdülkadir Geylani Hazretleri’ne buyurdular ki:

İslam tarihi

Kuran’a göre Kıyamette kimler tartıya giremiyecek?

İslam tarihi

[Allah Resülü (sav) buyurdular ki:] ”Muhammed’in nefsi olana yemin ederim ki, Yahudi olsun, Hristiyan olsun bu ümmetten beni duyup da getirdiğim kitaba iman etmeden ölen kimse mutlaka

İslam tarihi

Allah (c.c) ‘ın nefret ettiği 6 şey

İslam tarihi

Firavun denizde yolların açıldığını görünce bunun Allah Teala’nın eseri olduğunu anladı, çekindi. Tam o sırada Cebrail (a.s.) bir atın üzerinde belirdi.

Osmanlı tarihi

Birinci Murat, son nefesini vermeden önce başı ucunda diz çökmüş olarak duran oğlu Yıldırım Bayezit’e bir vasiyet niteliğinde şu sözleri söylemişti:

İslam tarihi

Hz Muhammed – Günahlardan ağlamak müslümanı cehennemden korur

Dünya tarihi

İsrailoğulları hangi soydan geliyor?

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x