Osmanlı tarihi

Yavuz Sultan Selim’in bir ara atından indiği ve saygılı bir halde yaya olarak yürüdüğü görüldü. Herkes şaşırmıştı ama kimse sebebini soramıyordu. Padişahın hiç yanından ayırmadığı Hasan Can durumu öğrenmekte gecikmedi. Padişah ona şunları söylemişti:

İslam tarihi

Kuran’da Adn Cennetine gireceklerin özellikleri

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – İnsanoğlunun 3 dostu vardır

İslam tarihi

Kıyamet alametleri – Hidayetten mahrum mescitler

İslam tarihi

Şeytan kafir midir yoksa münafık mı?

İslam tarihi

Allah Teala kimi Adn cennetine sokmayacak?

İslam tarihi

Ebu Hureyre ve Zina eden kadın – Ebu Hureyre başından geçen bir olayı şöyle anlatmıştır: Bir gece yatsı namazını Resulullah ile kıldıktan sonra çıktım. Yolda bir kadınla karşılaştım, dedi ki: ”Ey Ebu Hureyre! Bir günah işledim, tevbe etsem kabul olur mu?” Ona, ne günah işlediğini sordum, şöyle cevap verdi: ”Zina yaptım ve zinadan olan çocuğumu öldürdüm” ona dedim ki:

Osmanlı tarihi

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa nasıl öldürüldü? – Viyana bozgunundan sonra 4. Mehmed, alışkanlığı olan avdan dönüp Edirne Sarayı’na gelince Telhisçi İsmail Ağa’yı  çağırıp hudut vaziyeti hakkında bazı şeyler sormuş ve sonra hiddetlenerek:

İslam tarihi

Şeytanın korktuğu şey

Dini Hikayeler

Musa as zamanında adamın biri Musa (as) sorar: ”-Ya Musa dünyanın en günahkar adamı kimdir?”

Hun Tarihi

Attila Kutsal Kılıcı nasıl buldu? – Kutsal kılıç, Hunların ilk atası ve Hun hanedanının banisi,

Dini Hikayeler

İbrahim bin Edhem diyor ki: Ben şu dört şeyi düşünmekle meşgulüm. Düşündüğüm için insanlarla oturup konuşacak vakit bulamıyorum. Düşüncelerini şöyle açıkladı:

Osmanlı tarihi

Bir gün Sultan dördüncü Murat’a gelip subaşılar dan birinin halktan rüşvet aldığını bildirdiler. Müfettişi görevlendirdikten sonra rüşvet aldığı iddia edilen Subaşı’nı huzuruna çağırdı. Ona bir kese altın uzattı.

Dini Hikayeler

Malının zekatını vermeyen Salebe’nin hikayesi

İslam tarihi

Hz Adem oğlu Hz Şit’e şu beş şeyi nasihat etti ve bunları oğullarına da söylemesini istedi:

Dini Hikayeler

Hz. Ömer’in (R.A.) halifeliği döneminde ibadet ehli, son derece takva sahibi bir genç vardı.Bu gencin evine giden yolu bir kadının kapısının önünden geçiyordu. Kadın her defasında gencin yoluna çıkarak çirkin tekliflerde bulunuyor, fakat genç, Allah korkusundan ona iltifat etmiyordu. Yine bir gün yatsı namazını kıldıktan sonra evine giderken, kadın tekrar karşısına çıktı.

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) ”Kimde şu haslet bulunursa imanın tadını almış olur”

Osmanlı tarihi

Kanuni’nin Fransa Kralı Francois’e yazdığı meşhur bir mektup var. Mektubun ve olayın aslı nedir?

Osmanlı tarihi

Büyük Cihangir Yavuz Sultan Selim’in günde

Dini Hikayeler

Abdulkadir Geylani Hz. ”Altıyüz Dirhemlik İp” – Abdülkadir Geylani Hazretleri eline aldığı ipi şaka yollu mescidin damına atınca hemen nereden geldiği belli olmayan büyük bir kuş gelip, ipi kapıp gider. Kadın

x