Ana Sayfa İslam tarihi İyi insanlardan biri, bir din adamıyle bir padişahı rüyasında görmüş. Bakmış ki padişah Cennet’te, fakat dindar adam Cehennem’de. Merakını mucip olarak akıllı bir adama sormuş ve demiş ki:

İyi insanlardan biri, bir din adamıyle bir padişahı rüyasında görmüş. Bakmış ki padişah Cennet’te, fakat dindar adam Cehennem’de. Merakını mucip olarak akıllı bir adama sormuş ve demiş ki:

0
İyi insanlardan biri, bir din adamıyle bir padişahı rüyasında görmüş. Bakmış ki padişah Cennet’te, fakat dindar adam Cehennem’de.  Merakını mucip olarak akıllı bir adama sormuş ve demiş ki:

İyi insanlardan biri, bir din adamıyle bir padişahı rüyasında görmüş. Bakmış ki padişah Cennet’te, fakat dindar adam Cehennem’de.

Merakını mucip olarak akıllı bir adama sormuş ve demiş ki: ”Bu ne hikmettir? Padişah Cennet mertebesine yükselmiş, fakat din adamı Cehennem derekesine düşmüş. Biz, aksini zannediyorduk.”

Akıllı zat şu cevabı vermiş:

”Padişah, dervişlere sevgi gösterdiğinden Cennetlik, dindar adam da padişahlara yakınlık gösterdiğinden Cehennemlik oldu.”

Yamalı hırka ve tespih ne işe yarar. Sen kendini fena işlerden koru… Kuzu derisinden adi külah giymekle insan derviş olamaz. Sen ahlakça derviş ol da istersen başına Tatar külahı giy.

Sadi Şirazi – Gülistan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x
Open