Hoca Ahmet Yesevi öğrencisi Hacı Bektaş Veli’yi Osmanlı’ya neden gönderdi? 1375 tarihinde Orhan Gazi oğlu Gazi Süleyman Bey 70 ulu evliyanın ve Hacı Bektaşi Veli’nin izni, düşüncesi ve önerisiyle

0
3052
Paylaş

Loading

Yine bunun padişahlığı zamanında yüce atalarımızdan Türk Hoca Ahmed Yesevi, Horasan’da öğrencisi olan Hacı Bektaş Veli’yi 300 dervişiyle seccade sahibi edip tef, kudüm ve bayrak verdi ve nazar etti. Bunlar gelip Orhan Gazi ile buluştular. Bursa’yı aldılar. Oradan da İstanbul fethine giriştiler.

1375 tarihinde Orhan Gazi oğlu Gazi Süleyman Bey 70 ulu evliyanın ve Hacı Bektaşi Veli’nin izni, düşüncesi ve önerisiyle Kara Mürsel, Kara Koca, Kara Yalva, Kara Bıga, Kara Sığla adlı kırk kara bahadırla birleşerek tulumdan sallar yaptılar. Kırk kişi sallarla denizi geçip Rum ülkesine ayak bastılar. Besmeleyle hep bir ağızdan Muhammedi çekip gemilerden atlarını çıkardılar. Dört yanı yağma edip cuma günü İpsala Kalesi’ni fethettiler. Cuma namazını orada kıldıkları için ”iptida sala” dan bozma olarak İpsala dediler.

Oradan ılgarla Gelibolu Kalesi alındı. Oradan ılgar ile Tekfürdağı ve Silivir Kapısı’na kadar o 40 kişi gece baskınları edip pek çok doyumluk ve tutsak aldılar. Birçok yol öğrenip üstün gelerek yedi gün yine keleklerle karşıya, Kapıdağı adlı yere geçtiler.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz