Dtarihi Hz Ali 10 yaşındayken nasıl Müslüman oldu? - Dtarihi

Hz Ali 10 yaşındayken nasıl Müslüman oldu?

Paylaş

Loading

Hz Muhammed (sav) Peygamberlik vazifesiyle serfiraz olduğunda Hz Ali on yaşlarındaydı. Bir gün Hz Peygamber, Hz Hatice validemizle birlikte saadet hanelerinde namaz kılarken Hz Ali ansızın gelip içeriye girdi. Onların namazda yaptıklarını hayranlıkla seyretti. Hayretini gidermek için namazı bitirmelerini bekledi ve namazdan sonra onlara sordu:

 
 

-Bu yaptığınız nedir? Resulü Ekrem (sav) ona şu cevabı verdi:

-Ya Ali! Bu yaptığımız şey, Yüce Allah’ın beğenip seçtiği ve beni onu tebliğ ve temsil etmek üzere peygamber olarak gönderdiği Yüce İslam Dini’dir. Seni de bir olan Yüce Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmeye davet ediyor ve insanlara hiçbir faydaları veya zararları olmayan putlara tapmaktan şiddetle sakındırıyorum.

 
 

Beklenmedik bir anda yapılan bu teklif karşısında ne diyeceğini kestiremeyen Hz Ali şöyle dedi:

-Ben daha küçüğüm. Bunun için tek başıma karar vermem doğru olmayabilir. Ancak ben bu konuyu bu akşam babam Ebu Talib’e bir danışayım. Yarın da gelip cevabımı ve düşüncemi bildireyim.

 
 

Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed , onun bu isteğini kabul etti ve ”fakat bizim bu durumumuzu ve benim bu teklifimi babandan başkasına söyleme” diye onu tembihledi.

Hz Ali, akşam olunca evine gitti. Ancak konuşulan hususla ilgili babasına hiçbir şey sormadan geceledi. Sabah olunca da Resulullah’a gelerek İslam dinine gireceğini söyledi.

 
 

Resulullah şöyle dedi:

-Ya Ali! Hani bu gece gidip babana soracaktın. Ne yaptın babana sordun mu?

 
 

Hz Ali buna karşılık şu cevabı verdi:

-Hayır, Ya Resulullah! Babama sormadım ve sorma gereğini de duymadım. Ben bu gece kendi kendime şöyle düşündüm ve dedim ki: ”Yüce Allah beni yaratırken babama sormadı ki, şimdi ben Allah’ımı kabul etmek ve O’na ibadet etmek için babama sorayım ve bu hususta ondan izin alayım. İşte bunun için ben kimseye sormadan ve danışmadan, kendi gönlümle ve irademle Yüce Allah’ın Senin vasıtanla gönderdiği ve Senin de ona davet ettiğin Yüce İslam dinini kabul ediyor ve iman edip Müslüman oluyorum.”

 
 

İlim Şehrinin Kapısı Hz Ali


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x