Dtarihi -Hak Teala Davud Peygamber'e dedi ki ''Ya Davud! Cenneti nasıl anarsın da bana aşık olmayı unutursun?'' Davud (a.s) dedi ki: -Ya Rabbi! Sana müştak (arzulu) olan kimlerdir? Hak Teala buyurdu ki: - Dtarihi

-Hak Teala Davud Peygamber’e dedi ki ”Ya Davud! Cenneti nasıl anarsın da bana aşık olmayı unutursun?” Davud (a.s) dedi ki: -Ya Rabbi! Sana müştak (arzulu) olan kimlerdir? Hak Teala buyurdu ki:

Paylaş

Loading

Ebu Talib-i Mekki der ki:

-Hak Teala Davud Peygamber’e dedi ki ”Ya Davud! Cenneti nasıl anarsın da bana aşık olmayı unutursun?”

Davud (a.s) dedi ki:

-Ya Rabbi! Sana müştak (arzulu) olan kimlerdir?

Hak Teala buyurdu ki:

-Bana müştak olan o kimselerdir ki onların gönülleri safi olmuştur. Kederden yürekleri yanmıştır. Benim muhabbetimden ben dahi onların gönlünü kudret elimle nice dilersem döndürürüm. Müştaklarımın gönlünü rızadan yarattım. Onların gönüllerinin yolunu kendimden gayrisinden kestim.

Azizim! Bil ki onların nefislerinin istekleri bir bakımdan tamamen yok edilmiştir. İnsanlık maksadı bunlardan bir bakıma ortadan kaldırılmıştır. Bunlar iki cihanda hiçbir şeyi arzu edip istemezler. Ancak Allah Teala’yı dilerler. Dünyada hiçbir şeyle eğlenmezler. Ancak onun adıyla eğlenirler. Ayet-i kerimede buyurur:

”Agah ol Muhakkak ki Allah-u Teala’nın zikri ile kalbler mutmain olur” (er-Rad 28)

Zira bunlar cezbe aleminde kalmışlardır. Bunların Allah’ın didarından gayrısına asla meyilleri yoktur.

Müzekkin Nüfus – Eşrefoğlu Rumi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x