Ebu Leheb’in oğlunu arslan neden parçaladı?

0
16767
Paylaş

Loading

Resul-i Ekrem, arka arkaya gelen ayetleri okuyup, halkı hak dine çağırdıkça, amcası Ebu Leheb arkasından dolaşır ve ”Muhammed, sizi baba ve dedelerinizin dininden döndürmek ister. Sakın ona aldan mayasınız, sözüne inanmayınız” derdi.

Ebu Leheb’in karısı Ümmü Cemil, ki Ebu Süfyan’ın kız kardeşidir. Kocası gibi o da eliyle diliyle Resul-i Ekrem’ e eza ve cefa ederdi.Öyle ki dikenler toplar, gece Resul-i Ekrem’in geçeceği yollar üzerine saçardı.

Resul-i Ekrem’in kızlarından Rukiyye, Ebu Leheb’in oğlu Utbe’ye ve Ümmü Gülsüm Ebu Leheb’in diğer oğlu Uteybe’ye nişanlanmışken; ikisi de Allah’a ortak koşucu olduklarından anaları, babalarıyla birlikte Resul-i Ekrem’e düşman oldular.

Halbuki ”ilk önce Allah’ın dinine çağırmaya kendi akrabandan başla” manasına gelen ayeti inerek Resul-i Ekrem, özellikle yakın akrabasını Allah’ın azabıyla korkutarak hak dine çağırmaya memur olunca, hemen Kabe’ye gitti. Safa üzerine çıkıp kavmini Allah’ın birliğine çağırdı.

Bütün Haşimoğulları oraya gelerek Resul-i Ekrem’in ne diyeceğini beklediler. Resul-i Ekrem: ”Ey Abdü’l Muttaliboğulları, ey Fihroğulları! Eğer şu dağın ardında bir düşman var, sizi yağmalamak için gelmiş desem inanır mıydınız?” diye sordu, Hepsi: ”Evet” dediler.

Hz Muhammed: ”Öyleyse ben, sizi önünüzdeki Kıyamet gününün azabıyla korkutmaya memurum, iman ediniz” diye buyurdu. Amcası Ebu Leheb kızdı. Bu kızgınlıkla ağzını bozdu: ”Bizi bu söz için mi çağırdın” diye azarladı.  Resul-i Ekrem’in hatırını kıracak sözler söyledi.

Bunun üzerine Tebbet suresi indi. Ebu Leheb’in kendi aleyhinde böyle özel bir sure gelmesinden karısı Ümmü Cemil’in: ”Odun hamalı” diye anılması ve böyle yayılmasından dolayı fazlasıyla canı sıkıldı.

Hemen oğulları Utbe ve Uteybe’yi çağırdı. Hz Rukiyye ile Ümmü Gülsüm’ü boşamaları için kesin emir verdi. Onlar da puta tapar olduklarından, çabucak bu emri yerine getirdiler. Son Peygamber’e damatlık gibi bir devlet kuşunu ellerinden çıkardılar.

Ümmü Gülsüm’ün nikahlısı olan Uteybe yalnız onu boşadığına kanaat etmeyip Hz Muhammed’in yanına giderek: ”Ben senin dinini inkar ediyorum, seni sevmem. Sen de beni sevmezsin. Onun için kızını boşadım” diyerek Hz Peygamber’in üzerine saldırdı. Yakasından tuttu, gömleğini yırttı.

Hatemü’l Enbiya da: ”Ya Rabbi! Onun üzerine canavarlardan bir canavarı saldırt” diye kötü duada bulundu. Yüce Allah sevgili peygamberinin duasını kabul etti. Nitekim Uteybe, Şam’a giderken Zerka konağında bir arslan çıkıp onu parçaladı.

Peygamberler ve Halifeler Tarihi – Ahmet Cevdet Paşa


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz