Hz Ömer bir gece Medine sokaklarında gezerken bir evden birtakım sesler işitti. Evin damından içeri girdi. İçeri girdiğinde bir adamı bir kadınla içki içerken gördü. Bunun üzerine…

0
249
hz ömer
Paylaş

Loading

Hz Ömer bir gece Medine-i Münevvere sokaklarında gezerken bir evden birtakım sesler işitti. Evin damından içeri girdi. İçeri girdiğinde bir adamı bir kadınla oturmuş içki içerken gördü. Bunun üzerine Ömer:

-Ey Allah’ın düşmanı! Bunca günahları Cenab-ı Hak örteceğini, cezasını vermeyeceğini mi zannediyorsun? dedi.

Adam çok korkmuştu. Korkusundan ne yapacağını bilemiyordu. Hz Ömer’e şöyle dedi.

-Ey Mü’minlerin Emiri! İyi biliniz ki, ben bir günah işledimse siz dört günahı birden işlediniz!..

1- Cenab-ı Hak ayet-i kerimesinde,

”…evlere kapılarından gelin ve Allah’tan korkun ki, kurtulasınız.” buyuruyor. Sen ise eve damdan girdin.

2- Yine Cenab-ı Allah ayet-i celilesinde,

”Ey iman edenler, kendi (ev ve) odalarınızdan başka (evlere ve) odalara sahipleriyle alışkanlık temin edip izin almadan ve selam da vermeden girmeyin. Bu, sizin için daha hayırlıdır. Olur ki düşünür hikmetini anlarsınız.” buyuruyor. Sen ise Allah Teala’nın bu emrine muhalif olarak hareket ettin.

3- Yine Allah Teala, ”(Başkalarının ayıplarını) araştırmayın”, buyuruyor. Sen ise başkalarının ayıplarını araştırıyorsun.

4- Allah Teala, ”Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır”. buyuruyor. Sen ise bana karşı su-i zanda bulundun.

Bu sözler HZ Ömer’e çok tesir etti. Yaptığı işten çok pişman oldu. Hatasının keffareti olarak bir köle azad etti. Hz Ömer’in bu hareketini gören o şahıs da yaptığından pişman olup tövbe etti.

Dört Büyük Halifeden Menkıbeler


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz