Dtarihi Rum Meliki Kayser, Hz Ömer'in devleti nasıl idare ettiğini araştırması için bir elçi gönderdi. Elçi Medine'ye girince halka: ''Hükümdarınız nerededir?'' - Dtarihi

Rum Meliki Kayser, Hz Ömer’in devleti nasıl idare ettiğini araştırması için bir elçi gönderdi. Elçi Medine’ye girince halka: ”Hükümdarınız nerededir?”

Paylaş

Loading

Rum Meliki Kayser, Hz Ömer’in devleti nasıl idare ettiğini araştırması için bir elçi gönderdi.

 
 

Elçi Medine’ye girince halka: ”Hükümdarınız nerededir?” diye sordu. Halk: ‘‘Bizim hükümdarımız yoktur, emirimiz vardır’‘ dedi.

Elçi Hz Ömer’i aramaya çıktı; onu, güneşin altında, sıcak kumların üzerinde, kamçısını başının altına koymuş bir halde buldu. Onu bu halde görür görmez kalbine bir titreme girdi ve kendi kendine:

 
 

”Yeryüzünde bütün padişahların kendisinden korktuğu birisi nasıl böyle tek başına olabilir? Ey Ömer! Sen adilsin, onun için bütün korkulardan eminsin. Bu sebeple rahat rahat uyuyabiliyorsun. Bizim hükümdarımız ise zulüm ediyorlar. Onlar devamlı korku içerisindeler. Ben şehadet ederim ki, sizin dininiz haktır. Şayet elçi olarak gönderilmeseydim, elbette Müslüman olurdum” dedi.

Yöneticilere Altın Öğütler – İmam Gazali

 
 

Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x