Hz Zekeriyya nasıl Şehit oldu? – Hz Zekeriyya bir gün yahudilerden kaçar onlarda peşine düşerler…

0
17720
hz zekeriyya
Paylaş

Loading

Anlatıldığına göre Hz Zekeriyya bir gün Yahudilerden kaçar. Onlar da peşine düşerler. Peşindekiler ona yaklaştığında bir ağaç görür:

”Ey ağaç beni içine al” diye yakarır. Ağaç ikiye yarılıp Hz Zekeriyya’yı içine alır ve kapanır. Bu sırada İblis gelerek Yahudilere Hz Zekeriyya’nın yerini gösterir. Bir testere ile ağacı ikiye keserek Hz Zekeriyya’yı öldürmelerini telkin eder. Onlar da İblis’in dediğini yaparlar. Allah Teala’ya değil de bir ağaca güvendiği için başına böyle bir musibet gelir ve testereyle ortadan ikiye bölünür.

Rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

”Allah Teala buyuruyor ki: Kulum, başına bir sıkıntı geldiği an bana sığınırsa o benden bir şey istemeye kalmadan ben ona istediğini veririm. Bana değil de başka bir varlığa sığınırsa gök kapılarını üzerine kilitlerim.”

Testere başını kesmeye başladığında Hz Zekeriyya acıyla feryat etmeye başlar. Bunun üzerine: ”Ey Zekeriyya, Allah: ”Niçin belaya sabretmiyorsun! Şayet ikinci kez feryat edersen adını peygamberler defterinden silerim!’ buyuruyor.” Bu ihtar üzerine Hz Zekeriyya dişlerini sıkar, iki parça oluncaya kadar sabreder.

Aklı başında kişiye düşen, bela ve musibetler karşısında şikayet etmeyip sabretmek ve bunun karşılığında dünya ve ahiret azabından kurtulmaktır. Unutulmamalıdır ki, belaların en ağır ve şiddetli olanları peygamberlere ve Allah dostlarına gelir.

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz