Cennetlikler cennete girdiğinde melekler onları güzellik ve nimetlerle karşılar. Onlara minderler döşenir, çeşitli yiyecek ve meyveler sunulur. Fakat buna rağmen onlarda bir durgunluk vardır. Bunun üzerine Allah Teala:

‘Ey kullarım, bu durgunluğunuz niye? Burası durgunluk yurdu değildir” buyurur. Onlar da:

”Bize yapılmış bir vaad vardı, şimdi zamanı geldi’‘ derler. Bu cevap karşısında Allah Teala meleklere:

”Gözlerinden perdeleri kaldırın!” diye emreder. Melekler de:

‘Bunlar dünyada günah işlediler, bu halde seni nasıl görürler” diye cevap verirler. Allah Teala meleklere:

”Kaldırın perdeleri! Onlar dünyadayken bana kavuşmak arzusuyla zikrettiler, secde ettiler, ağladılar!” buyurur. Bunun üzerine perdeler kaldırılır, Allah Teala’ yı nazar eylerler ve hemen secdeye kapanırlar. Allah Teala:

”Başınızı kaldırın, burası amel yeri değil, bağış ve mükafat yeridir” buyurup onlara zaman ve mekandan münezzeh olarak tecelli eder, cemalini gösterir. Ardından onları sevindirmek için şöyle der:

”Ey kullarım, size selam olsun. Ben sizden razı oldum, siz de benden hoşnut oldunuz mu?” onlar da:

”Ey Rabbimiz! Nasıl razı olmayalım; sen bize hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği, hiçbir kulun hatırına gelmeyen nimetler verdin” diye cevap verirler.

İşte Yüceler yücesi’nin şu ayetleri bu duruma işaret etmektedir: ”Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır.” (Beyyine 98/8) ” Rahim olan Rabb’dan onlara selam vardır” (Yasin 36758)

İmam Gazali -Kalplerin Keşfi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code