Ana Sayfa Osmanlı tarihi Kanuni Sultan Süleyman’ın İspanya Kralına Mektubu

Kanuni Sultan Süleyman’ın İspanya Kralına Mektubu

0
Kanuni Sultan Süleyman’ın İspanya Kralına Mektubu
PAYLAŞ:

Ben ki,

Sultanlar sultanı, Akdeniz’in ve Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Erzurum’un, Diyarbakır’ın, Basra’nın, Luristan’ın, Acem’in, Mısır ve Şam’ın, Halep’in, Kudüs’ün ve bütün Arabistan vilayetlerinin, Bağdat,Yemen memleketlerinin, Kırım ve Macar tahtına ait yerlerin ve daha kılıcımızla alınmış nice ülkelerin padişahı Sultan Süleyman Şah’ım.

Sen ki,

İspanya ülkesinin kralı Karlo (Carlo, Carlos)’sun.

Yüce kapımıza sen ve kardeşin ayrı ayrı mektuplar gönderip bize dokunmayın diye ricada bulunmuşsunuz. Merhamet ederek size 5 yıl süreyle dokunmamak üzere eman (aman)verdik. Ancak bir şartla: Bu sürede benim topraklarıma ‘kuruda veya yaştan bir sebeple’ saldırmayacaksınız. Korumam altında bulunan Fransa Kralı ve Venedik Doçu’na da dokunmayacaksınız. Mutluluk dağıtan kapımız daime size açıktır. Ne zaman isterseniz başvurabilirsiniz.

İslam tarihi

Hz İbrahim Kabe’yi nasıl inşa etti? Sonra Hz İbrahim, Allah’ın dilediği kadar onlardan uzakta kaldı ve (bir müddet sonra) tekrar (oraya) geldi. Bu sırada Hz İsmail, zemzemin yakınlarındaki büyük bir ağacın altında okunu

İslam tarihi

Cennete girecek en son peygamber

Osmanlı tarihi

Ertuğrul Gazi’nin Osman Gazi’ye Şeyh Edebali hakkında söylediği söz

Osmanlı tarihi

Günün birinde Öküz Mehmet Paşa’nın çadırında çok sayıda insanın olduğu bir zamanda bir öküzün içeri bakıp böğürdüğü görülmüş. Orada bulunanlar bu tablo karşısında gülünce Paşa, şöyle demiş:

İslam tarihi

İnsan ölürken bakın neler oluyor!

Dini Hikayeler

İmam Ebu Yusuf ve İlmin Kazandırdıkları

Dini Hikayeler

Hz İsa bir dağın tepesinde namaz kılıyordu. Derken İblis, ona gelip: -Her şeyin (Allah’ın) kaza ve kaderiyle meydana geldiğini iddia eden sen misin? dedi. Hz İsa:

İslam tarihi

İnsanlarla alay eden kimseler var ya kıyamette onlardan birine cennetten bir kapı açılacak, ”Haydi gel” denilecek. Sıkıntısı ve üzüntüsü ile gelecek, kapının önüne gelince,

Osmanlı tarihi

Sultan 4. Murad’ın vefatı nasıl olmuştur?

İslam tarihi

Hz Musa – Allah kimin namazını kabul eder?

İslam tarihi

İsa peygamber’in 2 nasihatı – Dünyanın çirkinliklerinden biri, orada

Dünya tarihi

Bazı ünlü mumyalar

Moğol tarihi

Cengiz Han’ın 21 Yasa’sı – Cengiz Han’ın Yasa’sından alınmış bu örnekler Petis de la Croix’dan nakledilmiştir. Yukarıdaki 21 madde Pers tarih kaynaklarından, Rahip Rubruquis ve Capini’den alınmış. Liste, yabancıların aktarımlarına dayanılarak oluşturulmuş.

İslam tarihi

Besmele ayeti’nin indiği ilk peygamber

İslam tarihi

Hz Muhammed’in (s.a.v) hayvanlar hakkındaki sözleri

İslam tarihi

Kuran’da günahlardan sakınmak

İslam tarihi

Şeytan, İmam Şafii’ye gelerek: ”Beni istediği gibi yaratıp da istediği gibi kullanan sonra da dilerse cennete dilerse cehenneme sokacak olan hakkında ne dersin,

İslam tarihi

Musa Peygamber gezilerinden birinde yoldan bir ihtiyara rastlar. İhtiyar o derece yaşlanmıştır ki artık beli kamburlaşmıştır. İlk bakışta daha beline taktığı kuşaktan ateşperest olduğu anlaşılıyordu. Zaten adam bir ateş yakmış, karşısında boyuna tapınıyordu.

İslam tarihi

Hz Havva yaratıldığında Hz Adem ile konuşması – İblis, Cennet’ten çıkarıldı. Adem ise, Cennet’e yerleştirildi. Adem orada yanlız başına dolaşıyordu.

Timur tarihi

Timur’un lakaplarından birisi de ‘Sahipkıran.’ Bu ne demektir? Niçin bu lakap verilmiştir?

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x