Allah arşı taşıyacak melekleri yarattığında onlara: Arşımı taşıyın, dedi. Fakat onlar arşı taşıyamadılar. Bunun üzerine Allah Teala onlara yedi kat göklerdeki melek sayısında melek ekledi ve hepsine: Arşımı taşıyın dedi. Yine taşıyamadılar. Bunun üzerine

0
4895
Allah'ın Arş'ı
Paylaş

Loading

İbn Abbas şöyle anlatmıştır:

Allah arşı taşıyacak melekleri yarattığında onlara: Arşımı taşıyın, dedi. Fakat onlar arşı taşıyamadılar. Bunun üzerine Allah Teala onlara yedi kat göklerdeki melek sayısında melek ekledi ve hepsine: Arşımı taşıyın dedi. Yine taşıyamadılar. Bunun üzerine Allah Teala yanlarına göklerdeki tüm melekler ve yerdeki canlılar kadar melek ekleyerek: Arşımı taşıyın dedi. Fakat melekler ve yerdeki canlılar yine taşıyamadılar. Nihayet Allah Teala meleklere: -La havle vela kuvvete illa billah – Allah’ın yardımı olmadan hiçbir güç ve kuvvet yoktur’‘ diyerek deneyin dedi. Melekler bunu söyleyince arşı kaldırabildiler.

Peygamber Efendimiz’in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

”Sabah-akşam (Allah bana yeter; Ondan başka ilah yoktur, ona tevekkül ettim, çok büyük olan arşın sahibidir) derse doğru veya yalan söylediğine bakılmaksızın Allah onun sıkıntılarını giderir. (Ebu Davud, 5083)

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz