Piri Reis’in idam edilmeden önce gizlediği büyük hazinesi

0
429
piri reis
Paylaş

Loading

Piri reis, Osmanlı donanmasına katılmadan önce zamanın en büyük deniz korsanı olan amcası Kemal Reiis’le Haçlıların, İspanyolların ve Venediklilerin zengin ticaret gemilerine saldırıp ganimet elde ediyorlardı. Piri Reis, korsanlık yıllarında sebebi ne olursa olsun kesinlikle Osmanlı’ya ait bir gemiye saldırmıyor; aksine onun varacağı yere kadar her türlü güvenliğini sağlıyordu. Bu durum sayesinde dönemim padişahı 2. Bayezid tarafından Kemal Reis ve Piri Reis Osmanlı donanmasına davet edilerek ödüllendirildiler. Kemal Reis ve Piri Reis, hiç tereddüt etmeden zaten içlerinde var olan vatanseverlik duygularıyla bu daveti kabul ettiler.

Piri Reis, bundan sonraki hayatını Osmanlı donanması için sayısız seferlere ve zaferlere kendisini adayarak ispat etti. Bunun karşılığında her dönemin padişahı kendisine zaferlerden elde edilen ganimetlerden pay verdi. Piri Reis’in, bu ganimetleri Sultanbahir ve Kilitbahir kalelerinde yaptırdığı ve yerini kimsenin bilmediği, günümüzde bile esrarını koruyan gizli odalara sakladığından hiçbir şüphem yoktur. Çünkü o, bu gizli oda tekniğini Sultan 1. Selim’le gittiği Mısır Seferi’nde gördüğü ve incelediği piramitlerden öğrenmişti.

Piri Reis’in bu kaleleri çalışma mekanı olarak kullandığı tamamen kendisine ait ve hiçbir şey katmadığım ifadesinden de anlaşılmaktadır:

”…Şimdi, anlatıldığı üzere, sözü edilen konuları tamamıyla yazdım. Hz. Peygamber’in hicretinden bu yana 932 yılında, yukarıda sözü edilen yerlerin planları ile hakkındaki bilgileri Gelibolu’da bir araya getirmiştim. Böylece işte bu kitap hasıl oldu. Tertibine ise, ilk önce Gelibolu yakınlarınlarında bulunan Sultaniye ve Kilidü’lbahr adı ile bilinen kalelerden başlayarak, durak durak, menzil menzil bu denizi açıkladıktan sonra, dolaşıp yeniden sonunda bu kalelere gelip bitirdim…”

Kitab-ı Bahriye, cilt 1, s.45.)

Dolayısıyla, şu anda Sultanbahir ve özellikle Kilitbahir Kalesi stratejik bir öneme sahiptir. Çünkü Piri Reis uzun bir süre bu kalelerde kendisine mekanlar kurup bilimsel çalışmalara imza atmıştır.

Önemli olan şudur ki, Piri Reis’in şahsi eşyalarının şu anda bu kalelerin içerisinde, gizli bir odadan bozulmamış bir halde ortaya çıkabilme ihtimali oldukça güçlüdür. Ayrıca hayatı boyunca elde ettiği başarıları sonucunda mal varlığının çok fazla olduğunu ve zengin olduğunu biliyoruz. Piri Reis’in hazineleri de muhtemelen bu kalenin altında durmaktadır.

Piri Reis Haritası’nın Şifresi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz