Sultan 1. Ahmed rüyasında Avusturya kralı ile bir güreş tutar ancak sırt üstü yere düşer. Padişah irkilerek uyanır. Üsküdar’da oturan dönemin alimi Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerini’nin yorumlamasını ister…

0
14516
1. ahmed
Paylaş

Loading

Sultan 1. Ahmed rüyasında Avusturya kralı ile bir güreş tutar ancak sırt üstü yere düşer. Padişah irkilerek uyanır.

Sabah padişah, alim ve rüya tabircilerini huzura çağırtıp rüyayı tabir etmelerini istese de yapılan tabirlerden tatmin olmayıp rüyayı bir de Üsküdar’da oturan dönemin alimi Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerin’nin yorumlamasını ister.

Bir mektup yazıp rüyayı anlatır ve rüyanın tabirini talep eder. Mektubu götüren ulak kapıyı çalar. Ulak tek bir söz dahi etmeden Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri ulağın elinden mektubu alıp kendi elindeki mektubu verir ve mektupta padişahın rüyasının tabiri olduğunu söyler.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri, Allahu Teala’nın insan vücudunda sırtı, cansız varlıklarda ise toprağı güçlü olarak yarattığını, padişahımızın sırtının yere değmesi ile de iki gücün birleştiğini, böylelikle de padişahımızın küffara karşı zafer kazanacağının alamete olduğu şeklinde rüyayı yorumlar.

1. Ahmed rüyanın bu şekilde tabir edilmesini çok beğenir ve: ”İşte gördüğüm rüyanın tabiri budur.” der.

Şimşirgil, a.g.e s. 244-245


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz