Sultan 3. Murad  1595 yılının hemen başında hastalandı. Bir gün Topkapı Sarayı’nın sahilinde yer alan İncili Köşk’e geçmişti. Burada sazendeler ve hanendeler toplanmıştı. Onlardan ”Hastayım, ey ecel bu gece bekle canım al” şarkısını icra etmelerini emretti. O esnada Mısır’dan gelen iki

0
2307
Paylaş

Loading

Sultan 3. Murad  1595 yılının hemen başında hastalandı. Bir gün Topkapı Sarayı’nın sahilinde yer alan İncili Köşk’e geçmişti. Burada sazendeler ve hanendeler toplanmıştı. Onlardan ”Hastayım, ey ecel bu gece bekle canım al” şarkısını icra etmelerini emretti. O esnada Mısır’dan gelen iki gemi, adet olduğu üzere attıkları toplarla sarayı selamladı. Atılan topların etkisiyle İncili Köşk zelzele olmuş misali zangır zangır titremeye başladı. Padişahın hemen önünde oturduğu pencerenin camı kırıldı duvarların süslerle bezeli sıvaları döküldü.

Daha evvel defalarca kocaman donanmanın selam atışlarında hiçbir şey olmazken böyle bir vakıanın zuhuru padişah tarafından da kötüye yoruldu ve gayet düşünceli bir eda ile: ”Bizim bu köşke son defa gelişimize işaret.” dedi. Gerçekten de İncili Köşk’e son ziyareti oldu. Doktorlar derdine bir çare bulamadı. 16 Ocak’ta 49 yaşında iken öldü. Ayasofya avlusuna defnedildikten sonra buraya bir de türbe inşa edildi.

Koçu, a.g.e, s172


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz