Dtarihi İmam Gazali: Rivayete göre Zekeriya adında bir zahid, ölüm hastalığına yakalanmıştı. Eceli yaklaşınca bir arkadaşı yanına geldi ve ''Lailahe illallah, Muhammedün Resulullah'' demesini istedi. Zahid bu sözleri söylemek istemedi. Arkadaşı ikinci kez teklif etti, zahid yine yüz çevirdi... - Dtarihi

İmam Gazali: Rivayete göre Zekeriya adında bir zahid, ölüm hastalığına yakalanmıştı. Eceli yaklaşınca bir arkadaşı yanına geldi ve ”Lailahe illallah, Muhammedün Resulullah” demesini istedi. Zahid bu sözleri söylemek istemedi. Arkadaşı ikinci kez teklif etti, zahid yine yüz çevirdi…

Paylaş

Loading

Rivayete göre Zekeriya adında bir zahid, ölüm hastalığına yakalanmıştı. Eceli yaklaşınca bir arkadaşı yanına geldi ve ”Lailahe illallah, Muhammedün Resulullah” demesini istedi. Zahid bu sözleri söylemek istemedi. Arkadaşı ikinci kez teklif etti, zahid yine yüz çevirdi. Üçüncü kere söylemeye çalıştığında zahid ”Hayır söylemeyeceğim” deyip baygın olarak arkadaşının kucağına yığıldı.

Bir müddet sonra kendine geldiğinde ”Bana bir şey mi dediniz?” diye sordu. Yanındakiler, ”Sana Kelime-i Şehadet getirmeni telkin ettik, sen söylemek istemedin” dediler. Bunun üzerine zahid olayın aslını anlatmaya başladı:

”O esnada, elinde bir bardak suyla bana İblis geldi. Sağımda durdu ve ‘Su istermisin?” diye sordu. ‘Evet’ dedim. ‘İsa Allah’ın oğludur dersen bu suyu sana veririm’ dedi. Ben de ondan yüz çevirdim.

Sonra ayakucumdan yaklaşıp aynı şeyleri söyledi, ben tekrar ondan yüz çevirdim. Üçüncü defa gelerek bana aynı şeyleri söyletmek isteyince ”Hayır söylemiyorum’ dedim, bardağı yere fırlattı ve defolup gitti.

Ben İblis’in sözlerini reddettim, sizin telkininizi değil; Şehadet ederim ki Allahtan başka ilah yoktur, yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve Resuludur.”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x