Sultan Bayezid, rüşvet aldıklarını öğrendiği seksene yakın kadıyı Bursa’ya getirtip bir eve kapattırdıktan sonra hepsini ateşe verilip diri diri yakılmasını emreder. Bunu duyan vezir Ali Paşa – >
Menü Kapat

Sultan Bayezid, rüşvet aldıklarını öğrendiği seksene yakın kadıyı Bursa’ya getirtip bir eve kapattırdıktan sonra hepsini ateşe verilip diri diri yakılmasını emreder. Bunu duyan vezir Ali Paşa

Sultan Bayezid, rüşvet aldıklarını öğrendiği seksene yakın kadıyı Bursa’ya getirtip bir eve kapattırdıktan sonra hepsini ateşe verilip diri diri yakılmasını emreder. Bunu duyan vezir Ali Paşa şaşırır fakat bu karardan padişahı caydırmak için görüşünü beyan etmeye de cesaret edemez.

Padişahın kararını değiştirebilmek için aklına bir fikir gelir. Padişahın Maskara Arap adındaki soytarısını çağırtıp onu tembihler. Padişahı kararından caydırması halinde ise kendisine bin altın vereceğini söyler.

Soytarı hemen padişahın huzuruna çıkıp: ”Padişahım beni İstanbul’a elçi gönderiniz” der. Padişah, İstanbul’a gidip ne yapacağını sual edince Soytarı: ”Hünkarım, imparatordan bize bir miktar keşiş (papaz) göndermesini rica edeceğim.” der. Padişah, bu keşişleri ne yapacağını sorar. Soytarı: ”Padişahım siz kadıları yakacağınız için artık mahkemelerde kadılık yapacak kimse kalmayacak.” deyince padişah: ”Kadılık yapacak başka kullarım vardır.” der. Soytarı: ‘‘Padişahım kullarınız vardır amma okumuş değillerdir.” deyince padişah hemen Vezir Ali Paşa’yı huzuruna çağırıp: ‘‘Kadılar okumuşlardır da neden böyle bir hataya düşerler?” diye sorar.

Vezir Ali Paşa, kadıların geçim darlığından dolayı böyle durumlara meylettiklerini söyler. Bu olaydan sonra Sultan Bayezid kararından vaz geçer ve kadıların refahı sağlanır.

Padişah Kıssaları – Alim Baki Akkoç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x