Cengiz Han’ın esir düşen 70 esiri kazanlarda diri diri nasıl kaynatıldı? - Dtarihi
Moğol tarihiCengiz Han’ın esir düşen 70 esiri kazanlarda diri diri...

Cengiz Han’ın esir düşen 70 esiri kazanlarda diri diri nasıl kaynatıldı?

-

Temuçin’in bir han olarak kabul edilme ve kendi idari sarayını oluşturmadaki başarısına rağmen Camuka kendi taraftarlarına Temuçin’i tüm Moğol kabilelerinin hanı olarak tanımamalarını emrediyordu. Camuka ve aristokrat beyaz kemikli soylarına göre Temuçin, siyah kemikli insanların adeta putlaştırdığı, saygısız ve sonradan görme, küstah bir kişiydi. 1190 yılında, Temuçin’in seçilmesinden bir yıl sonra Camuka, bir sığır hırsızlığı sırasında akrabalarından birinin Temuçin’in taraftarlarından biri tarafından öldürülmesini bahane ederek Temuçin’i savaşa çağırdı. İki taraf da büyük bir olasılıkla en fazla bir kaç yüz kişiden oluşan bir ordu topladı. Ancak bu sayılar yalnızca bir tahminden ibarettir.

Devamında gelen savaşta, Camuka’nın kuvvetleri Temuçin’in taraftarlarını ağır bir yenilgiye uğrattı. Camuka kendisine karşı yeniden gruplaşmalarını engellemek için bozkırlarda o zamana kadar görülmemiş en zalim intikam şovunu sergilemişti. Öncelikle yakalanan liderlerden birinin kafasını kesti ve atının kuyruğuna bağladı. Kanın çevreye yayılması ve vücudunun en kutsal yeri olan kafasının bu şekilde aşağılanması, ölenin ruhuna yönelik bir hakaretti ve kafanın atın en müstehcen yerine bağlanması tüm ailesini utandırmıştı.

Rivayetlere göre Camuka daha sonra yetmiş genç erkek esiri büyük kazanlarda canlı canlı kaynatmıştı, inançlarına göre bu onların ruhlarını yok edecek ve onları tamamen ortadan kaldıracak bir ölüm şekliydi. Moğollar yedi sayısını uğursuz saydıkları için yetmiş kazan hikayesi oluşan dramatik etkiyi daha da arttıracaktı.

Ancak Gizli Tarih, her ne yapmış olursa olsun Camuka’nın bu zaferin ardından insanları çok fazla korkuttuğunu ve saygınlığına zarar verdiğini de açıklamaktadır. Temuçin’in savaşçıları bozguna uğratılmıştı ancak genç hanlarının arkasında yavaş yavaş yeniden bir araya gelmeye başlayacaklardı.

Cengiz Han – Jack Weatherford

Mutlaka Okumalısınız