Selçuklu Sultanı Alp Arslan 1064 yılında Kafkas seferine çıktı.Ani önlerine geldiğinde Karargahını
şehrin karşısındaki araziye kurdurdu.Ani Kalesine hucuma geçmeden önce askerlerine şöyle hitap ediyordu:
“Yiğitlerim!Bahadırlarım!Sizin gibi kahramanların sultanı olduğum için,övünür ve Allah’a Şükrederim.Tahta ilk çıktığımda,memleketin ufuklarını kaplayan isyan bulutlarını kılıçlarınızın parlak şimşeği ile kovup,vatanın birliğini sağladınız.Bugün de İslam alemi,karşımızdaki düşmana Allah’ın dinini bildirmemizi ve bu uğurda zaferimizi bekliyor.O halde vatanı koruma ve İslamiyeti yayma gibi iki kutsal hizmeti yapma şerefi bize düşmektedir.
Düşmanımız kalabalık,kaleleri sağlam ise de,sizin gibi savaş meydanlarında pişmiş,şehit olmaktan korkmayan savaşçıların ilk hucumlarına dayanamayacaklarını bilirim.Çünkü onlar,vatanlarını değil hayatlarını kurtarmaktan başka birşey düşünmeyen korkaklardır.
Sizler ise,hayatın bir gölge gibi gelip geçtiğini,asıl şerefinAllah yolunda savaşarak can vermek olduğunu bilen yiğitlersiniz.İşte Sultanınız,Allah’ın ismiyle adımını savaş meydanına atıyor…Şu kılıcı tutmakta olan elimde güç kalmayıncaya kadar savaşacağım. Dinini,vatanını,milletini,Sultanını seven arkamdan gelsin!Gazamız kutlu olsun!”

OKU
Alp Arslan'ın asıl hedefi neydi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code