Cebrail (as) varır ve der ki: -Ey cehennem! Cebbar-ı alem (Allah c.c.) seni istiyor. Cehennem bu sözü işitince titreyerek der ki: -Yoksa bana azap mı edecek? Cebbar-ı alem acaba beni ne için ister? Cebrail (a.s.) buyurur ki:

0
6408
Paylaş

Loading

Raviler şöyle rivayet ederler ki ”Gelmiş geçmiş ve gelecek bütün ümmetler bir yere toplanırlar. Hak Teala emreder; Cebrail’e buyurur ki ”Git cehennem ateşini getir. Şimdi gelmesi gerekli zamandır.”

Ey azizim! Bunları sana söylememden maksat, kıyamet gününün nasıl bir gün olduğunu ve olacağını şimdiden senin az çok bilip öğrenmendir. Ve o günün hazırlığını yapabilmeni sağlamak içindir.

Cebrail (as) varır ve der ki:

-Ey cehennem! Cebbar-ı alem (Allah c.c.) seni istiyor. Cehennem bu sözü işitince titreyerek der ki:

-Yoksa bana azap mı edecek? Cebbar-ı alem acaba beni ne için ister?

Cebrail (a.s.) buyurur ki:

-Allah-u Teala’nın seni istemesinin sebebi, dünyada rızıkları verildiği halde Allah’tan başkalarına tapıp kulluk edenlere, dünya sarayında peygamberlere ve evliyalara itaat etmeyenlere, nefsinin isteğine uyanlara azap etse gerektir. Seni onun için yarattı.

Zebaniler onu çekerler. Yetmiş bin zinciri vardır. Yetmiş bin zincirin yetmiş bin halkası vardır. Her halkaya yetmiş bin cehennem zebanisi yapışır. Hepsi birden cehennemi çekerler. Cehennem su sığırı gibi olur. Lakin gayet büyüktür. Hiçbir şekilde anlatılamaz.

Livaü’l-hamd isimli sancağın altında bütün ehl-i iman toplanırlar Kıyamet günü gayet sıcak bir gündür. Çoklarının boynunda cehennem ateşinden zincir vardır. Gönüller parça parça olup sıkılır. Güneş’in ve Ayı’n ve yıldızların nuru gider, kapkaranlık kesilirler. Bütün Ay, Güneş ve yıldızlar yere dökülür ve serilir. Cehennemin ısısı çok fazla olduğu için mahşerde yerlere döşenilir. Halk onun üzerine alınır. Arşın altında bir parça bulut kopup o buluttan halkın üzerine amel defterleri yağdırılır. Bu defterler kimine sağından, kimine solundan; kimine beyaz, kimine de siyah olarak verilir. Herkesin elindeki defter teraziye konulur. Mizan terazisi kurulur. Mizan terazisinin kefesinin büyüklüğü şöyledir: Bütün yerleri ve gökleri o terazinin bir kefesine koysalar alır, daha da boş yer kalır. O terazinin tartıcısı Cebrail’dir. O terazinin sahibi ise Rabbülalemin’dir. Bu teraziye inanmak gerektir.

Hak Teala Kuran-ı Kerim’inde buyurur ki:

”O gün vezin ve tartı haktır.” (Araf 7) Burada bu teraziye işaret vardır.

Müzekkin Nüfus – Eşrefoğlu Rumi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz