Cem Sultan’ın Osmanlı’yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl cevap verdi? – Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit: | Dtarihi
Osmanlı tarihiCem Sultan'ın Osmanlı'yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl...

Cem Sultan’ın Osmanlı’yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl cevap verdi? – Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit:

-

Bu sürüp giden kavgadan bıkan Bayezit, anlaşmak üzere Cem’e adam gönderdiyse de Cem, memleketin ikiye bölünmesinde ve Anadolu kısmının kendisinde kalmasında ısrar ediyordu. Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit:

”Memleket iki damadı kabul etmeyecek namuslu bir gelindir. Beyhude uğraşmayın ve temiz eteğinizi Müslüman kanına daha fazla bulaştırmayın. Şerefinizle yurdu terk edip Kudüs’e yerleşirseniz, şimdiye kadar olan geliriniz devlet hazinesinden ödenecektir.” 

Teklifinde bulundu ise de bir kere saltanat lezzeti tatmış olan Cem tarafından bir kez daha reddedilince müzakereler kesildi.

Tarihimizde İz Bırakanlar Son Nefeslerinde Neler Dediler

Mutlaka Okumalısınız

x