Dtarihi Cem Sultan'ın Osmanlı'yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl cevap verdi? - Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit: - Dtarihi

Cem Sultan’ın Osmanlı’yı ikiye bölelim teklifine 2. Bayezit nasıl cevap verdi? – Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit:

Paylaş

Loading

Bu sürüp giden kavgadan bıkan Bayezit, anlaşmak üzere Cem’e adam gönderdiyse de Cem, memleketin ikiye bölünmesinde ve Anadolu kısmının kendisinde kalmasında ısrar ediyordu. Müzakereler uzayınca Cem Anadolu’nun bir kısmı ile yetinmeyi kabul etti ise de Sultan Bayezit:

”Memleket iki damadı kabul etmeyecek namuslu bir gelindir. Beyhude uğraşmayın ve temiz eteğinizi Müslüman kanına daha fazla bulaştırmayın. Şerefinizle yurdu terk edip Kudüs’e yerleşirseniz, şimdiye kadar olan geliriniz devlet hazinesinden ödenecektir.” 

Teklifinde bulundu ise de bir kere saltanat lezzeti tatmış olan Cem tarafından bir kez daha reddedilince müzakereler kesildi.

Tarihimizde İz Bırakanlar Son Nefeslerinde Neler Dediler


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x