Kanuni’den sonra veliaht Şehzade Mustafa’nın tahta çıkacağından korkan Hürrem Sultan, Şehzade Mustafa’yı babasının gözünden düşürmek için kızı ve damadı Rüstem Paşa ile komplo kurmuştur. Bu komploya göre; | Dtarihi
Osmanlı tarihiKanuni'den sonra veliaht Şehzade Mustafa'nın tahta çıkacağından korkan Hürrem...

Kanuni’den sonra veliaht Şehzade Mustafa’nın tahta çıkacağından korkan Hürrem Sultan, Şehzade Mustafa’yı babasının gözünden düşürmek için kızı ve damadı Rüstem Paşa ile komplo kurmuştur. Bu komploya göre;

-

Kanuni’den sonra veliaht Şehzade Mustafa’nın tahta çıkacağından korkan Hürrem Sultan, Şehzade Mustafa’yı babasının gözünden düşürmek için kızı ve damadı Rüstem Paşa yardımı ile komplo kurmuştur. Hürrem Sultanın emriyle hareket eden Rüstem Paşa, Şehzade Mustafa’nın mührünü yaptırarak İran Şahı Tahmasb’a mektup yazmış, İran Şahının cevabını da Kanuni Sultan Süleyman’a sunmuştu. Bu ve benzeri bir dizi entrika ile Kanuni Sultan Süleyman, oğlu veliaht Şehzade Mustafa’nın kendisine isyan edeceğine ve tahtı elinden alacağına ikna edilmiştir.

”Katledildiği gün, babasıyla görüşeceğini sanarak çadırına gitmiştir malum. İşte o gün bembeyaz giyindiği söylenir; kendisine yapılan iftiralardan haberdardır ve masumiyetine işaret etmek ister. Cebinden de ölümünden sonra babasının onu öldüreceğini ve babasının çadırına gitmemesi gerektiğini belirten bir mektup çıkar.”

Bu olaya tanık olan Şehzade Cihangir de olayın duygusal etkisini üzerinden atamadı ve hastalandı; babası ile birlikte sefere devam eden genç Şehzade, Halep’te hayatını kaybetti.

Tahta aday olarak Haseki Hürrem Sultan’ın iki oğlu Şehzade Bayezid ve Şehzade Selim kaldı.

Osmanlı Harem Sultanları

Mutlaka Okumalısınız

Allahu Teala’nın Aklı Yaratması

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdular: “Allahu Teâlâ’nın ilk yarattığı şey akıldır....

Çocukken kimsenin geçemediği dehalık testini geçen Sokullu Mehmed Paşa’nın dehalık testi ve cevabı:

O gün uğranılan evlerden beğenilen çocuklar Cuma günü köy...
x