Dtarihi Moğol ordusu güneyin görkemli şehirlerine doğru yola çıktığında kendilerine fazlasıyla güvenen Curşeliler onları bekliyor ve Moğolların ilerleyişini alaylı bir şekilde izliyorlardı. Çinli bir alim, Jurched'in Cengiz Han'a şunu söylediğini kaydeder: - Dtarihi

Moğol ordusu güneyin görkemli şehirlerine doğru yola çıktığında kendilerine fazlasıyla güvenen Curşeliler onları bekliyor ve Moğolların ilerleyişini alaylı bir şekilde izliyorlardı. Çinli bir alim, Jurched’in Cengiz Han’a şunu söylediğini kaydeder:

Paylaş

Loading

Gizli Tarih’e göre, Cengiz Han halkının ve müttefiklerinin kendisinin tam olarak ne yapmaya çalıştığını kavradıkları konusunda ikna olunca kurultaydan çekilip yakındaki bir dağa gitmiş. Atalarına yaptıkları işkence ve cinayetlerden dolayı Jurched’e karşı halkının nesillerdir duyduğu kin ve öfkeyi düşünmüş ve Altın Han’a karşı olan bu savaşı kendisinin başlatmadığını içinden geçirmiş.

 
 

Yokluğu sırasında oruç tutup dua etmek için Moğol halkı kadınlar, erkekler ve çocuklar olarak üç gruba bölünmüştü. Üç zorlu gündüz ve geceden sonra toplanan Moğol halkı aç susuz Cengiz Han’ın emrini bekledi.

Dördüncü gün şafak vaktinde Cengiz Han kararını vermiş olarak geldi: ”Zafer ve intikam için yola çıkacağız.”

 
 

Moğol ordusu güneyin görkemli şehirlerine doğru yola çıktığında kendilerine fazlasıyla güvenen Curşeliler onları bekliyor ve Moğolların ilerleyişini alaylı bir şekilde izliyorlardı.

Çinli bir alim, Jurched’in Cengiz Han’a şunu söylediğini kaydeder: ”İmparatorluğumuz deniz gibi; sizinki ise bir avuç kum. Sizden niye korkalım ki?

 
 

Bir süre sonra bu sorunun cevabını alacaktı.

Cengiz Han

 
 

Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x