Genç Osman içeri giren cellatlara karşı hemen koyun itaatiyle teslim olmadı. On celladın hücumuna direndi. Cellatlar silahsız şekilde padişahla... - Dtarihi
Osmanlı tarihiGenç Osman içeri giren cellatlara karşı hemen koyun itaatiyle...

Genç Osman içeri giren cellatlara karşı hemen koyun itaatiyle teslim olmadı. On celladın hücumuna direndi. Cellatlar silahsız şekilde padişahla…

-

Genç Osman’ın Yedikule’ye götürülüşünü izlemek için gelen halk o güne kadar görülmemiş bir kalabalık meydana getirdi. Genç padişah susadığını söyleyince bir çeşmenin başında duruldu, padişah suyu içti ve tekrardan hareket edildi. Yedikule’ye varıldığı vakit artık gün batmak üzereydi. Davud Paşa emretti ve oraya kadar gelen kalabalık asker grupları da dağıldı.

Davud Paşa orada bulunan Cebecibaşı ve iri kıyım bir sipahi olan kalender uğrusuna sultanın boğulmasını emrini verdi. Genç padişah günlerdir devam eden keşmekeşin içinde perişan olmuş vücudu da yorgun düşmüştü. Padişah içeri giren cellatlara karşı hemen koyun itaatiyle teslim olmadı. On celladın hücumuna direndi. Cellatlar silahsız şekilde padişahla mücadele edemeyeceklerini anladılar.

Hanedan üyelerinin kementle kanı akıtılmadan öldürülmesi gerekirken gerisinden gelen bir cellat padişahı balta ile omzuna vurarak yaraladı. Kalendar uğrusu ise padişahın hayalarından tuttu ve genç padişah acı ile dizlerinin üzerine çöktü. Bunu fırsat bilen Cebecibaşı kementle padişahı boğdu.

Cebecibaşı padişahı öldürdüğünü 1. Mustafa’nın annesine ispat etmek için genç padişahın sağ kulağını kesip yanına aldı.

Şimşirgil,a.g.e.,s45-46

Mutlaka Okumalısınız