Haccac-ı Zalim Kabe’yi mancınıklarla nasıl taşladı?

0
634
Paylaş

Loading

Kabe’nin önemli bir tamiratı da Emeviler döneminde gerçekleşir. Emevi saltanatının başına buyruk hareketleri, Hz Ebubekir’in torunu, Hz Esma’nın oğlu hassas insan Abdullah bin Zübeyr Hazretleri’ni ciddi rahatsız etmektedir.

Mekke’de, onların saltanatını tanımadığını ilan eder. Bu durum önceleri pek ciddiye alınmasa da Halife Abdülmelik zamanında sert bir şekilde bastırılmaya çalışılır ve Hz Abdullah’ın üzerine Haccac adlı kumandan gönderilir. Haccac Mekke’yi uzun süre kuşatır ve içerideki direnişi kırmak için şehri mancınıklarla taşlatır. Bu taşlamadan Kabe de nasibini alır ve duvarlarla Hacerü’l-Esved zarar görür. Abdullah bin Zübeyr bu hasar üzerine Kabe’yi tamir kararı alır ve Kabe’nin damını taşıyan altı sütunu üçe indirir.

Bugün Mekke müzesinde bu 3 ahşap sütundan bir tanesi sergilenmektedir. Yine bu inşaat sırasında, Kabe binasının dışında olan Hicr-i İsmail içeriye alınır ve Kabe’nin kapısı giriş seviyesinde yaptırılır.

Bütün bunlara rağmen Haccac, Mekke’ye girip Abdullah bin Zübeyr’i şehit ettikten sonra onun yaptığı değişikliklerden bir kısmını yeniden eski haline getirecektir (Hicr-i İsmail’i dışarıya almak ve Kabe kapsını yine yüksek girişli hale getirmek gibi).

Mekanlar ve Olaylarla Hz Muhammed’in Hayatı

 


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz