Dtarihi Hasan-ı Basri'nin  müritleri Hasan-ı Basri'ye dediler ki: - Ya Şeyh! İblis'ten pek incindik. Gelir bizi yaramaz işlere iter. ''Elinize giren dünyayı sıkı tutun. Size gereken budur.'' der, hayırdan meneder. Şeyh cevap verir ve der ki: - Dtarihi

Hasan-ı Basri’nin  müritleri Hasan-ı Basri’ye dediler ki: – Ya Şeyh! İblis’ten pek incindik. Gelir bizi yaramaz işlere iter. ”Elinize giren dünyayı sıkı tutun. Size gereken budur.” der, hayırdan meneder. Şeyh cevap verir ve der ki:

Paylaş

Loading

 
 

Hasan-ı Basri’nin  müritleri Hasan-ı Basri’ye dediler ki:

– Ya Şeyh! Şeytandan pek incindik. Gelir bizi yaramaz işlere iter. ”Elinize giren dünyayı sıkı tutun. Size gereken budur.” der, hayırdan meneder.

 
 

Şeyh cevap verir ve der ki:

-Şeytan şimdi burada idi. Sizden çok şikayet etti ve dedi ki ”Şu Ademoğullarına öğüt versen de benim hakkıma tamah etmeseler. Kendi haklarına kanaat etseler. Allah Teala dünya cehennemi bana mülk verdi. Cenneti ve kanaat etmeyi de insanlara vermiştir. Şimdi insanlar kendi haklarını bıraktılar. Benim mülküme tamah ettiler. Ben bunların imanlarını alamayınca dünyayı onlara vermem.” 

 
 

Eğer siz şeytanın hile ve desisesinden emin ve salim olmak isterseniz varın dünyayı terk edin. Dünya endişesini gönlünüzden çıkarın. Emin olun.

Müzekkin Nüfus – Eşrefoğlu Rumi

 
 

Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x