Allah Teala, Hz Adem’in tevbesini kabul ettiğinde melekler onu tebrik etti. Cebrail ve Mikail yanına gelerek, ”Gözün aydın ey Adem, Allah tevbeni kabul etmiş” dediler. Hz Adem:

0
5031
Paylaş

Loading

Hasan-ı Basri’den rivayet edildiğine göre Allah Teala, Hz Adem’in tevbesini kabul ettiğinde melekler onu tebrik etti. Cebrail ve Mikail yanına gelerek, ”Gözün aydın ey Adem, Allah tevbeni kabul etmiş” dediler. Hz Adem: ”Ey Cibril, tevbeden sonra bir şey istenirse, benim makamım neresi olur, bilmek isterim” dedi. Bunun üzerine Allah Teala ona şöyle vahyetti:

”Ey Adem, zürriyetine zorluk ve sıkıntı miras bıraktın. Aynı zaman da tevbeyi de miras bıraktın. Zürriyetinden bana dua edene, sana yetiştiğim gibi yetişirim. Benden mağrifet isteyene asla cimrilik yapmam. Çünkü ben kullarıma çok yakınım, dualara icabet ederim. Ey Adem, tevbe edenleri kabirlerinden sevinçli ve güler yüzlü olarak haşrederim, onların duaları müstecaptır.”

Peygamber Efendimiz de şöyle buyurmuştur:

”Allah Teala, gündüz günah işleyenler tevbe etsin diye geceleri, gece günah işleyenler tevbe etsin diye de gündüzleri elini uzatır. Güneş batıdan doğuncaya kadar bu böyle devam eder.”

Buradaki ”el uzatmak” tabiri tevbeyi kabul etmekten kinayedir. ‘‘İsteyen”, ”kabul eden”den öte bir mana taşır. Zira nice ”kabul eden” vardır ki ”isteyen” değillerdir. Buna karşılık ”isteyen” mutlaka ”kabul eder” 

Peygamber Efendimiz şöyle buyurur:

”İşlediğiniz günahlarınız semaya ulaşacak kadar çok olsa bile tevbe ederseniz Allah tevbenizi kabul eder”

Bir başka hadiste şöyle buyurur:

”Kul günah işler de bu günahı onu cennete sokar!” Yanındakiler: ”Bu nasıl olur, ey Allah’ın Resulü?” Efendimiz: ”Günah işlediği anda hemen tevbe eder, bu sebeple cennnete girer” der.

Rivayet edilir ki, Allah Azze ve Celle İblis’i rahmetinden kovup onu lanetlediğinde İblis Allah Teala’dan kıyamet gününe kadar mühlet istedi ve ‘‘izzetine yemin olsun ki, canı çıkana kadar ademoğlunun kalbinden çıkmayıp onlar saptıracağım” dedi. Bunun üzerine Allah Teala da ”İzzetim ve Celalim üzerine, canları çıkana kadar bende onların tevbelerini kabul edeceğim!” dedi

Efendimiz şöyle buyurur:

”Suyun kiri temizlediği gibi güzel ameller günahları temizler.”

”Şunu bilin ki Allah, kötülükten yüz çevirerek tevbeye yönelenleri son derece bağışlayıcıdır” (İsra Suresi 25/17)

Fudayl bin İyaz şöyle der: ”Allah Teala der ki, Günahkarları, eğer tevbe ederlerse tevbelerini kabul edeceğimi müjdele! Sadık kullarıma da, adaletimi uygularsam onları azaba çekeceğimi söyleyerek uyar!”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz