Hz Muhammed (sav) – ”Cibril bana, elinde içinde siyah bir nokta bulunan beyaz bir ayna ile geldi” Sordum: ”Bu nedir ey Cibril?” | Dtarihi
İslam tarihiHz Muhammed (sav) - ''Cibril bana, elinde içinde siyah...

Hz Muhammed (sav) – ”Cibril bana, elinde içinde siyah bir nokta bulunan beyaz bir ayna ile geldi” Sordum: ”Bu nedir ey Cibril?”

-

Enes (ra)’dan:

[Allah Resülü (sav) buyurdular ki:]

”Cibril bana, elinde içinde siyah bir nokta bulunan beyaz bir ayna ile geldi” Sordum:

”Bu nedir ey Cibril?”

”Bu Cuma’dır. Rabbin bunu sana ve senden sonra kavminin bayramı olsun diye sunuyor. (Böylece) sen ilk olacaksın, yahudi ve hristiyanlar senden sonra olacaklar. (Yani onların kutsal günleri senden sonra gelecek)” dedi.

Peygamber (sav) sordu:

”Peki onda ne gibi faydalar vardır?”

”Onda sizin için çok hayır ve fayda vardır. Onda öyle bir saat vardır ki, kim o saatte Rabbine hayır ile dua eder ve o hayır onun için kısmet kılınırsa (Allah) onu mutlaka verir, eğer kısmet kılınmamışsa istediğinden daha büyüğü onun için saklanır. Hakkında takdir edilen bir kötülükten O’na sığınırsa mutlaka onu ondan kurtarır, eğer takdir edilmemişse onu daha büyük bir şerden kurtarır” dedi.

”Peki içindeki bu siyah nokta nedir?”

”O Cuma gününün oluştuğu saattir. O, bize göre günlerin efendisidir. Biz ona ahirette ”Yevmu’l- Mezid” diyeceğiz.

”Neden ”Yemu’l-Mezid” diyeceksiniz?”

”Çünkü Rabbin Teala, cennette miskten daha güzel kokan bembeyaz bir vadi edinmiştir. Cuma günü olduğu zaman, Allah Teala İlliyyin’den Kürsi’si üzerine inecek. Kürsi’nin etrafını nurdan minberler saracak. Peygamberler gelip onların üzerine oturacaklar. Sonra cennet ehli gelip miskten kum yığınları üstünde oturacaklar. Rableri Teala onlara tecelli edecek ve onlar O’nun cemalini müşahade edecekler. Rableri de şöyle buyuracak:

”İşte ben vadini yerine getiren, nimeti üzerinizde tamamlayan (Rabbinizim). Burası, size bolca vereceğim bir yerdir. İsteyin Benden ne isterseniz!”

O’ndan hoşnutluk isteyecekler. O da şöyle buyuracak:

”Zaten sizi buraya yerleştiren Benim hoşnutluğumdur. Size daha bolca vereceğim, isteyin!”

Büyük Hadis Külliyatı – Rudani

Mutlaka Okumalısınız

4. Mehmed’in av merakının sonu

Avcılığa çok düşkün olan 4. Mehmed, Şeyhülislam Ankavari Mehmet...
x