Dtarihi Hz Muhammed (sav) – Hz İsa (as)’ın ve Deccal’in özellikleri nedir? - Abdullah bin Ömer Resulullah’ın bir gün halkın arasında Mesih Deccal’i anlatarak şöyle buyurdu: - Dtarihi

Hz Muhammed (sav) – Hz İsa (as)’ın ve Deccal’in özellikleri nedir? – Abdullah bin Ömer Resulullah’ın bir gün halkın arasında Mesih Deccal’i anlatarak şöyle buyurdu:

Paylaş

Loading

Abdullah bin Ömer Resulullah’ın bir gün halkın arasında Mesih Deccal’i  anlatarak şöyle buyurdu:

Şüphesiz ki Yüce Allah, tek gözlü değildir. Dikkat edin ki, Mesih Deccal, sağ gözü kördür. Sanki onun gözü, salkımdan fırlamış bir üzüm tanesidir.

Bu gece rüyamda kendimi Kabe’nin yanında gördüm. Bir de baktım ki, esmer tenli ve görebildiğim kimselerin en güzeli olan esmer bir adam gördüm. Onun uzun saçları iki omzunun arasına sarkıyordu. Saçı taranmış, başından su damlıyordu. Ellerini iki kişinin omuzlarına koymuş vaziyette o iki kişinin arasında Kabe’yi tavaf ediyordu. (Oradakilere)

-‘Bu kim?’ diye sordum. Bana:

-‘Meryem oğlu Mesih İsa’ diye cevap verdiler.

Onun arkasında gayet kıvırcık saçlı, sağ gözü kör ve gördüğün insanlardan (İslam’dan önce yaşamış Huzaa kabilesinden) İbn Katan’a çok fazla benzeyen bir adam vardı. O da, ellerini iki adamın omuzlarına koymuş, Kabe’yi tavaf ediyordu. (Oradakilere:)

-‘Bu kim?’  diye sordum:

-‘O Mesih Deccal’dir!’ dediler.

Görüldüğü üzere Hz Peygamber(bu hadiste her) iki Mesih’in; hem Hidayet Mesih’inin (Yani Hz İsa’nın) ve hem de Sapıklık Mesih’inin (yani Deccal’in) niteliklerini açıklamıştır. Bunun sebebi, Hz İsa Mesih (gökten) indiğinde mü’minlerin ona iman edeceği bilinsin ve diğer (Mesih olan Deccal ise ortaya çıktığı zaman) muvahhidlerin ondan sakınacağı bilinsin diye.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş
About the Author

Leave a Reply

*

x