Hz Muhammed (sav) – ”Kıyamet günü, bir topluluk kabirlerinden, ağızlarından ateşler fışkırarak kalkarlar” oradakiler, ”Kimdir bunlar, Ey Allah’ın Resülü?”

0
16890
Paylaş

Loading

Ebu Ya’la, Peygamber Efendimiz’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

”Kıyamet günü, bir topluluk kabirlerinden, ağızlarından ateşler fışkırarak kalkarlar” oradakiler, ”Kimdir bunlar, Ey Allah’ın Resülü?” diye sorunca Efendimiz: ”Allah Teala’nın:

‘Haksızlıkla yetimlerin mallarını yiyenler şüphesiz karınlarına ateş tıkınmış olurlar; zaten onlar alevlenmiş ateşe gireceklerdir’ (Nisa 10) ayetini bilmiyor musunuz?” diye cevap verdi.

Müslim’in rivayet ettiği Mirac hadisinin bir kısmı şu şekildedir:

Bir de baktım bazı adamların yanındayım; başlarına bazı adamlar konulmuş, çenelerini parçalayan başka bir gurup da ateş getirerek ağızlarına atıyorlar, yuttukları taşlar da arkalarından çıkıyordu. ”Bunlar da kim, ey Cebrail?”  diye sordum, şöyle dedi:

”Yetimlerin malını haksız yiyenlerdir;  karınlarına ancak ateş doldurmuşlardır.”

Kurtubi, Tefsir’inde, Peygamber Efendimiz’in şöyle buyurduğunu rivayet eder:

Mirac gecesi, dudakları deve dudağı gibi olan bir kalabalık gördüm. Başlarında, dudaklarını açıp içine ateşten kayalar atan adamlar bulunuyordu. Attıkları taşlar altlarından düşüyordu. ”Bunlar da kim, ey Cebrail?” diye sordum, şöyle dedi:

”Yetimlerin mallarını haksız yiyenlerdir!”

İmam Gazali – Kalplerin Keşfi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz