Ka’b el-Ahbar şöyle anlatır: Salih bir kimse kabre konulduğunda salih amelleri olan namaz, oruç, zekat, sadaka hemen başına gelir. Azap melekleri ölüye ayaklarından sokulmak istediğinde

0
2029

Ka’b el-Ahbar şöyle anlatır:

Salih bir  kimse kabre konulduğunda salih amelleri olan namaz, oruç, zekat, sadaka hemen başına gelir. Azap melekleri ölüye  ayaklarından sokulmak istediğinde namaz şöyle diyerek onları engeller: ”Uzak durun! Bu kimse beni işte bu ayakları üstüne kıldı!” Bunun üzerine azap melekleri başından sokulmak ister. Bu sefer oruç şöyle diyerek onları engeller: ”Uzak durun! Bu kimse uzun süre aç ve susuz kaldı!” Bu sefer azap melekleri yan tarafından sokulmak ister. Bu sefer hacc ve cihad şöyle diyerek onları engeller: ‘‘Uzak durun! Bu kimse nefsini yenmiş, kendini meşakkate sokmuş; hacc ve cihad yapmıştır! Ona yanaşamazsınız!” bu sefer ellerinden sokulmaya çalışırlar; karşılarına sadaka çıkar: ”Uzak durun! Sahibimi terk edin! Bu eller nice sadakalar vermiş ve bu kişiden Allah razı olmuştur.”

O kişiye şöyle seslenilir:

”Refah içinde yaşayıp temiz halde öldün. Rahmet melekleri gelerek cennetten getirdikleri süslü döşekleri hazırlar. Cennetten bir kandil getirilir, bununla kabir kıyamete kadar aydınlanır.”

İmam Gazali – Kalplerin keşfi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz