Ana Sayfa İslam tarihi Hz Nuh’un kavmi putlara tapmaya nasıl başladı? Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce,

Hz Nuh’un kavmi putlara tapmaya nasıl başladı? Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce,

0
Hz Nuh’un kavmi putlara tapmaya nasıl başladı? Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce,
PAYLAŞ:

Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce, Babil toprağındaki mezarının çevresinde oturup ağlamaya, sızlanmaya başladılar. İblis onların ağlayıp sızlandıklarını görünce, bir insan kılığına bürünerek (onların yanlarına sokuldu) ve:

-‘Ne dersiniz, size onun aynısı olan bir heykelini yapayım? Yapacağım heykeli meclisinize koyar, böylece onu hatırlarsınız!’ diye teklifte bulundu. Onlar da:

-‘Evet!’ diyerek bu teklifi kabul ettiler.

İblis de onlara onun aynısı bir heykel yaptı. Onlar da o heykeli meclislerine koydular, heykeli (gördüklerinde Vedd’i anmaya başladılar. İblis onların Vedd’i içtenlikle andıklarını görünce, onlara:

-‘Ne dersiniz? Her birinizin evinde Vedd’in aynısı olan bir heykelini yapayım mı? Böylece onu evinizde de anmış olursunuz!’ diye (ikinci bir) teklifte bulundu. Onlar da:

-‘Evet!’ diyerek bu teklifi kabul ettiler.

Bunun üzerine İblis, her bir ev sahibine Vedd’in aynısı olan bir heykel yaptı. Böylelikle evine giden herkes, heykeli gördüğünde Vedd’den bahsetmeye başladı. Derken onların çocukları yetişti. Büyüklerinin neler yaptıklarını görmeye başladılar. Üreyip çoğaldılar. Bu heykellerin sırf bir anıyı yaşatmak için yapıldıklarını unuttular. Torunları, Allah’ı bırakıp o heykellere tapmaya başladılar. Böylece Allah’tan başka tapınılan ilk put, Vedd oldu.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav)’in Duası

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Dört şey kendisine ihsan edilen kişiye, dünya ve ahiret saadeti verilmiştir.

Osmanlı tarihi

Fatih, İstanbul’u fethetmişti. Dervişlerden biri Fatih’in atının yularına yapışıp padişaha şöyle dedi: ”Padişahım! İstanbul’u biz dervişlerin duaları sayesinde aldığını unutma.” Fatih,

Dini Hikayeler

Ahmed bin Hadraveyh ve Hırsız

Dini Hikayeler

Hz İbrahim’in Duası

Osmanlı tarihi

Sultan 2. Murad, Balkanlara Osmanlı mührünü nasıl vurdu?

Osmanlı tarihi

Fatih Sultan Mehmet’in Son Sözleri – Bu büyük Türk Sultanı 1481 senesi ilkbaharında üç yüz bin kişilik bir ordunun başında olarak yeni bir sefere çıktı. Ancak,

Hun Tarihi

Attila Han’ın Çocukluğu

İslam tarihi

” Hz Üzeyir, Rabbine yalvarırken: -”Ey Rabbim! Sen mahlukatı yaratıyor, dilediğini saptırıyor dilediğini de hidayete erdiriyorsun!”’ dedi. Üzeyir’e:

İslam tarihi

Alimlerden biri İblis’e: ”İnsanoğluyla nasıl oynadığını bana göster” der. İblis:

İslam tarihi

Hallac-ı Mansur’un Allah aşkı

İslam tarihi

Hz Muhammed (sav) – Kıyamette hangi insanlar karınca büyüklüğünde olacak?

Dini Hikayeler

Hz. İsa (as) yarım kerpici başının altına koymuş, yatıp uyumuştu. Uyanıp gözlerini açtığında İblis’i başında bekler buldu. Ona:

Dini Hikayeler

İsa Aleyhisselâm bir Yahudi ile yola çıkar. Yanlarına ekmeklerini de almışlardı. Fakat Hz. İsa’nın iki, Yahûdinin ise üç ekmeği vardı. Yahudi, Hz. İsa’ya göstermeden ekmeğin birini yedi. İsa aleyhisselâm,

İslam tarihi

Kuran’a göre Kıyamette kimler tartıya giremiyecek?

Osmanlı tarihi

Kanuni Sultan Süleyman’ın Yahya Efendi’ye sorduğu ‘Bir devlet nasıl çöker?’ sorusunun cevabı: – Güzel bir hatla yazılmış mektubu okuyan Yahya Efendi’nin cevabı bir bakıma çok kısa bir bakıma içinden çıkılmaz bir hal alır:

Dini Hikayeler

Bir Rivayet’de İblis Hz. Musa´ya (a.s.) mülâki oldu ve: – Ya Musâ, sen Allah-u Teâlâ’nın risâletle seçtiği bir peygambersin. Benim durumum sence mâlum. Tevbe etmek isterim. Benim için şefaatci ol, der.

İslam tarihi

Rivayete göre Zekeriya adında bir zahid, ölüm hastalığına yakalanmıştı. Eceli yaklaşınca bir arkadaşı yanına geldi ve ”Lailahe illallah, Muhammedün Resulullah” demesini istedi. Zahid bu sözleri söylemek istemedi. Arkadaşı ikinci kez teklif etti, zahid yine yüz çevirdi.

İslam tarihi

Hz Ali’yi şehid eden Hariciler ile İbn-i Abbas’ın tartışması

İslam tarihi

İsa (a.s.) evreni seyri sırasında dünyayı yaşlı bir kadın suretinde gördü; ona: ”Kaç eşin var?” diye sordu,

PAYLAŞ:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

x