Hz Nuh’un kavmi putlara tapmaya nasıl başladı? Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce, Babil toprağındaki mezarının çevresinde oturup ağlamaya, sızlanmaya başladılar. İblis onların ağlayıp sızlandıklarını görünce, bir insan kılığına bürünerek (onların yanlarına sokuldu) ve:

0
2573
Paylaş

Loading

Vedd, salih bir insandı. Kavmi içerisinde sevilen bir kimseydi. Vedd ölünce, Babil toprağındaki mezarının çevresinde oturup ağlamaya, sızlanmaya başladılar. İblis onların ağlayıp sızlandıklarını görünce, bir insan kılığına bürünerek (onların yanlarına sokuldu) ve:

-‘Ne dersiniz, size onun aynısı olan bir heykelini yapayım? Yapacağım heykeli meclisinize koyar, böylece onu hatırlarsınız!’ diye teklifte bulundu. Onlar da:

-‘Evet!’ diyerek bu teklifi kabul ettiler.

İblis de onlara onun aynısı bir heykel yaptı. Onlar da o heykeli meclislerine koydular, heykeli (gördüklerinde Vedd’i anmaya başladılar. İblis onların Vedd’i içtenlikle andıklarını görünce, onlara:

-‘Ne dersiniz? Her birinizin evinde Vedd’in aynısı olan bir heykelini yapayım mı? Böylece onu evinizde de anmış olursunuz!’ diye (ikinci bir) teklifte bulundu. Onlar da:

-‘Evet!’ diyerek bu teklifi kabul ettiler.

Bunun üzerine İblis, her bir ev sahibine Vedd’in aynısı olan bir heykel yaptı. Böylelikle evine giden herkes, heykeli gördüğünde Vedd’den bahsetmeye başladı. Derken onların çocukları yetişti. Büyüklerinin neler yaptıklarını görmeye başladılar. Üreyip çoğaldılar. Bu heykellerin sırf bir anıyı yaşatmak için yapıldıklarını unuttular. Torunları, Allah’ı bırakıp o heykellere tapmaya başladılar. Böylece Allah’tan başka tapınılan ilk put, Vedd oldu.

İbn Kesir – Peygamberler Tarihi


Paylaş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz